Klemm, despre întâlnirea cu Dragnea: Am discutat multe lucruri. S-a pus accent pe relaţia economică

Ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Bucureşti, Hans Klemm, a declarat că a discutat miercuri cu preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, despre "multe lucruri", accentul fiind pus pe relaţia economică SUA - România.
Romania TV
30 aug. 2018, 11:50
Klemm, despre întâlnirea cu Dragnea: Am discutat multe lucruri. S-a pus accent pe relaţia economică

„Am discutat multe lucruri, dar, după cum a spus el, a fost pus accent pe relaţia economică între SUA şi România”, a susţinut Klemm, joi, prezent la International Business Forum, organizat la Palatul Parlamentului, conform Agerpres.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, a avut, miercuri, o întrevedere cu ambasadorul SUA la Bucureşti, Hans Klemm, principalul subiect de discuţie vizând consolidarea Parteneriatului strategic – „prioritate a agendei de politică externă a României”, a informat, printr-un comunicat de presă, forul legislativ.

„Dincolo de dimensiunea apărării şi securităţii regionale, care a reprezentat şi continuă să reprezinte pilonul de bază al Parteneriatului strategic, interacţiunile bilaterale acoperă o zonă extrem de vastă de domenii. În prezent, se acordă o atenţie prioritară consolidării dimensiunii economice a acestuia. Astfel de întâlniri sunt extrem de benefice, în special în perspectiva vizitei din septembrie a secretarului pentru Energie, Richard Perry, care va participa la Summitul Celor Trei Mări”, a declarat Dragnea.

El a accentuat „contextul economic favorabil al ţării noastre în perspectiva creşterii prezenţei investiţionale americane pe piaţa autohtonă”.

Potrivit sursei citate, în cadrul întâlnirii au fost menţionate progresele înregistrate pe linia cooperării bilaterale pe componenta de securitate, precum şi interesul deosebit pentru dezvoltarea dimensiunii economice.

DailyBusiness
Avionul lui Donald Trump, întors din drum spre Davos din cauza unei probleme electrice. Președintele SUA a schimbat aeronava
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
60 de milioane de euro! Suma astronomică pe care Antena 1 ar putea ajunge s-o plătească fără România la CM de fotbal! Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Schimbări importante pentru cine cumpără maşini second-hand. Taxele din 2026
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit: ”Copiii stau cu gândaci în spitale și tu faci stadioane! Au trecut 10 ani de la Colectiv, au spus că o să facă spital de arși”
MediaFlux
Iohannis nu scapă! Tribunalul Sibiu a admis cererea ANAF privid cealaltă jumătate a casei care a aparținut cuplului prezidențial
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day