Kovesi despre acţiunile de spionaj a căror ţintă a fost: Au fost date telefoane, insistent, către membrii familiei mele

Procurorul-şef al DNA Codruţa Kovesi afirmă, referindu-se la acţiunile de spionaj a căror ţintă a fost, că au fost date telefoane, insistent, catre membrii familiei sale şi către prieteni apropiaţi, timp de o zi şi jumătate, dar că nimeni nu a intrat în dialog cu cei care sunau.
Filip Stan
09 apr. 2016, 08:52
Kovesi despre acţiunile de spionaj a căror ţintă a fost: Au fost date telefoane, insistent, către membrii familiei mele

„Au fost date telefoane, insistent, către membrii familiei mele şi către prieteni apropiaţi, timp de o zi si jumătate. Cei care au sunat au încercat să afle date personale, cum ar fi adresa de e-mail”, dezvăluie Codruţa Kovesi în emisiunea „După 20 de ani”, care va fi difuzată duminică de Pro TV.

Procurorul şef al DNA a mai spus că nu este prima dată când se fac presiuni asupra procurorilor anticorupţie de oamenii deranjaţi de anchetele DNA.

Kovesi afirmă că „au fost telefoane insistente, repetate, dar nereuşite, pentru că nimeni nu a intrat în dialog cu aceste persoane”.

Întrebată în ce limbă vorbeau cei care dădeau telefoane, procurorul-şef al DNA a declarat că nu poate spune acest amănunt. Ea a precizat, însă, că nu i-a fost atacat contul de e-mail.

Kovesi a apreciat că este vorba de una dintre multele tentative de intimidare care-i vizează pe procurori.

„Nu stiu ce au găsit. Nici nu mă intereseaza ce au găsit. Probabil că sunt persoane deranjate de anchetele noastre, deranjate că DNA îşi face treaba. Nu pot să comentez despre cine a încercat să mă intimideze”, a afirmat Codruţa Kovesi.

Doi cetăţeni israelieni, Ron Weiner si David Geclowitz, au fost reţinuţi săptămâna trecută în acest caz, în care sunt implicaţi angajaţi ai companiei israeliene Black Cube.

Unul dintre cei doi israelieni arestaţi ar fi recunoscut în faţa anchetorilor acuzaţiile care i-au fost aduse. Cei doi au fost prinşi la un hotel din Capitală, la scurt timp după ce familia lui Kovesi a reclamat că este hărţuită de persoane necunoscute. Weiner şi Geclowitz ar fi fost angajaţi de puţin timp la firma Black Cube.

Surse apropiate anchetei, citate de Pro TV, spun că supecţii ajunşi în arest ar fi avut misiunea să adune informaţii despre 20 de personalităţi publice, care au legaturi strânse cu Guvernul de la Bucureşti, iar ampla operaţiune ar fi început în urmă cu un an şi jumătate.

Citeşte şi Laura Codruţa Kovesi, dezvăluiri despre scandalul Black Cube. Cum au acţionat cei doi spioni israelieni care o filau

 

DailyBusiness
România are peste 3,5 milioane de elevi și studenți, dar numărul absolvenților scade
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Pariul fabulos pe care l-a pierdut Wayne Rooney. Râde toată lumea de ce trebuie să facă: „Dacă Norvegia ajunge în sferturi…”
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă locul de muncă. Angajații economisesc o zi de lucru pe săptămână
Playtech.ro
Câți ani trebuie să lucrezi ca electrician sau instalator pentru pensie completă. Ce beneficii ai dacă ai lucrat în condiții deosebite
Adevarul
„Am măsurat 20°C în Groenlanda”. Avertismentul unui celebru cercetător care explică de ce România riscă să rămână fără apă
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Trei fotbaliști au ajuns pe ”lista neagră” a lui Dinamo! Clubul negociază rezilierea contractelor
MediaFlux
Horoscop 6 Iulie. Ziua în care ghinionul se poate transforma în cel mai mare noroc 
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?