Kremlinul confirmă: Rusia NU va participa la bombardarea Statului Islamic

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a infirmat informațiile conform cărora militari ruși, în mod concret piloți militari, ar intenționa să ia parte la bombardamente asupra pozițiilor grupării Statul Islamic (SI). 'Să nu dați crezare acestor informații', a declarat Peskov miercuri, în fața jurnaliștilor, informează agenția de presă Interfax, citată de Agerpres. 
Filip Stan
02 sept. 2015, 13:29
Kremlinul confirmă: Rusia NU va participa la bombardarea Statului Islamic

Anterior, în mass-media israeliene apăruse informația conform cărora Rusia ar fi decis să trimită în Siria aviație militară pentru a combate gruparea SI.

Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA, Mark Toner, a declarat cu o zi înainte, comentând aceste informații, că Washingtonul ar saluta o sporire a participării Rusiei la lupta împotriva SI.

Potrivit lui Toner, Departamentul de Stat al SUA a văzut informațiile unor mass-media conform cărora Rusia ar fi decis să trimită în Siria aviație militară. Totodată, el a subliniat că partea americană studiază deocamdată această informație și nu o poate confirma, informează Agerpres.

‘La drept vorbind, în privința acestui subiect ne aflăm în continuare în căutarea adevărului’, a spus Toner.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde