LA VUELTA. Trilogia munţilor s-a încheiat, Simon Yates pleacă în roşu din Cordiliera Cantabrică VIDEO

LA VUELTA. Etapa a 15-a din Turul Spaniei, cu sosire în urcare, la Lagos de Covadoga, a fost câştigată de rutierul francez Thibaut Pinot, care devine al 96-lea ciclist din istorie care câştigă cel puţin o etapă în fiecare dintre cele trei mari tururi, al Franţei, Italiei şi Spaniei.

09 sept. 2018, 16:37

Liderul clasamentului general, britanicul Simona Yates, a sosit al treilea în această ultimă etapă etapă din Munţii Cantabrici, la 30 de secunde de învingător, dar rămâne în posesia tricoului roşu, de lider al Turului Spaniei, avansul său faţă de al doilea clasat, Alejandro Valverde, fiind de 26 de secunde.

Etapa de duminică a fost una dramatică, în bătălia pentru victorie fiind implicaţi toţi cei din fruntea ierarhiei generale, Nairo Quintana, Pinot Valverde, Yates şi Miguel Angel Lopez. Pinot a atacat cu 6 km înainte de finiş şi până la sosire a pus 30 de secunde între el şi Yates, în timp ce al doilea care a trecut linia de sosire, Miguel Angel Lopez a venit la 28 de secunde.