Leancă: Proiectele energetice dintre Moldova şi România merg bine. Vom face şi poduri noi peste Prut

Premierul Republicii Moldova, Iurie Leancă, a salutat vineri, la Bruxelles, modul în care decurge desfăşurarea proiectelor energetice cu România, transmite Agerpres.
Filip Stan
15 nov. 2013, 11:48
Leancă: Proiectele energetice dintre Moldova şi România merg bine. Vom face şi poduri noi peste Prut

Iurie Leancă a subliniat că lucrările de la gazoductul Iaşi-Ungheni vor fi finalizate în primul trimestru al anului viitor, iar în curând ar putea demara proiecte de interconexiune ale liniilor electrice, precum şi construcţia a noi poduri peste Prut.

Într-o conferinţă de presă comună cu premierul român Victor Ponta şi cu preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, Leancă a precizat că, datorită conlucrării bune cu România şi cu Comisia Europeană, lucrările de construcţie ale gazoductului Iaşi-Ungheni au demarat la 27 august, iar în primul trimestru al anului 2014 urmează să fie finalizate.

Acest gazoduct este extrem de important pentru asigurarea securităţii energetice a ţării sale. ‘Suntem pe calea corectă şi astfel va fi mult mai simplu să atingem un sistem energetic mult mai sigur şi mai puţin vulnerabil la tot felul de oscilaţii în regiune’, a explicat Iurie Leancă.

El a precizat că a discutat cu Ponta şi cu Barroso şi în privinţa interconexiunii în domeniul energiei electrice, iar în perioada imediat următoare ar urma să fie implementate şi proiecte în acest domeniu. ‘Am constatat care sunt paşii următori şi sunt convins că în curând putem trece la studii de fezabilitate pentru a putea implementa aceste proiecte extrem de importante’, a mai spus premierul moldovean.

Premierul moldovean a reiterat angajamentul ţării sale de a continua reformele europene, menţionând că la summitul Parteneriatului Estic de le Vilnius ţara sa va parafa Acordul de asociere şi pe cel de liber schimb. Leancă a subliniat că Republica Moldova va continua reformele pentru a putea semna cele două documente în 2014, după care îşi doreşte să obţină şi asocierea politică la UE, ‘dar asta după ce îndeplinim anumite condiţii’.

VEZI SI: Barroso: Comisia Europeană va propune ridicarea vizelor pentru cetăţenii Republicii Moldova

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Careul multimilionar! Inteligența Artificială a calculat cât ar costa azi cu adevărat Nicolae Dobrin, Ilie Balaci, Gică Hagi și Adrian Mutu
Capital.ro
Bani pe lângă pensie pentru peste 400.000 de români. Cine primește indemnizații. Date de la Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP)
Playtech.ro
Calcul impozit venituri din chirii 2026. Tot ce trebuie să ştii dacă închiriezi locuinţe anul acesta
Adevarul
Decizia de ultim moment care l-a ținut pe un tânăr departe de incendiul de Revelion de la Crans-Montana
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Gigi Becali, criză de râs în direct la TV: ”Leșin când te aud. Zic: «Ia uite, bă, nebunul»”
MediaFlux
Mercur intră în Capricorn pe 1 ianuarie 2026. Cele trei zodii care vor fi afectate de acest eveniment astrologic
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend