Legea Educaţiei ar putea fi, din nou, modificată. Ce schimbări vrea să facă Ioan Mang

Ministrul şi modificarea. Cam aşa arată învăţământul în România, în ultimii ani. Toţi miniştrii care s-au perindat la Educaţie au venit cu schimbări care au bulversat elevi, părinţi şi profesori deopotrivă. Chiar şi acum, când de-abia se obişnuiseră cu noutăţile aduse de Legea Educaţiei, elevii se vor confrunta din nou cu modificări radicale. Examenul de bacalaureat ar putea fi diferenţiat, iar clasa pregătitoare ar putea fi şi ea schimbată. Vestea bună pentru elevi şi părinţi deopotrivă este că aceste modificări nu vor viza acest final de an şcolar.
Romania TV
11 mai 2012, 07:24
Legea Educaţiei ar putea fi, din nou, modificată. Ce schimbări vrea să facă Ioan Mang

„Sunt foarte multe nemulţumiri în rândul părinţilor, profesorilor, inclusiv al administraţiei locale, referitoare de exemplu, la ciclul de învăţământ , acel ciclu de 5/5/3 , cu liceul de 3 ani (…) Eu cred că vom reveni la sistemul cu 4 ani de gimnaziu şi 4 ani de liceu„, a declarat ministrul Educaţiei.

Deşi a criticat organizarea examenului de bacalaureat de anul trecut, ministrul Mang spune că nu vor fi eliminate camerele video la examenul de anul acesta. 

„Nu este un scop în sine şi nu trebuie să fie pentru noi, cei care lucrăm în învăţământ, de a demonstra că absolvenţii sunt slabi (…)  Dacă teama unora este că nu vom avea camere video, nu trebuie să se teamă de acest lucru”, a mai spus Ioan Mang.

Pe termen lung însă, bacalaureatul ar putea fi diferenţiat.

„Este un sistem care nu e nou în Europa, în care un absolvent de la liceul de muzică, care doreşte să urmeze Conservatorul şi nu Medicina să aibă două variante – una, să dea un Bac naţional, cu mai multe discipline, care să îi dea dreptul să se înscrie la orice universitate şi orice domeniu de studiu sau, o altă diplomă, unde va da examen doar din materiile studiate în liceul de muzică şi care să îi dea dreptul să se înscrie să se înscrie doar la facultăţi de profil„, a precizat Mang.

Şi clasa pregătitoare este în atenţia ministrului.

„Clasa pregătitoare – în ideea noastră e necesar să existe un an pregătitor înainte de clasa întâi,  va trebui să vedem care este stadiul implementării până în acest moment, ce perturbări s-ar face dacă am trece această clasă la grădiniţă „, a explicat ministrul Educaţiei.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Andrei Nicolescu, gluma zilei: “Dacă noi facem Craiova campioană, poate ne fac și ei câștigătoarea cupei”
Capital.ro
Bani pentru pensionari după Paște. Florin Manole, anunț despre ajutorul de 1.000 lei: Două tranșe egale
Playtech.ro
Ce nu au voie să facă femeile în Grecia: Amenzile sunt de mii de euro, multe românce nici nu ştiu de restricţii
Adevarul
Masacru în SUA: opt copii uciși într-un atac armat în Louisiana. Atacatorul, împușcat mortal de poliție
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Un actor de doar 28 de ani a dezvăluit că se află în „ultimele clipe din viață”. Mesajul sfâșietor i-a întristat pe fani
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj