Legea privind exproprierea din cauză de utilitate publică, promulgată

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, miercuri, decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea şi completarea Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes naţional, judeţean şi local.
Alina Costache
08 aug. 2018, 11:33
Legea privind exproprierea din cauză de utilitate publică, promulgată

Anul trecut, şeful statului a cerut reexaminarea acestei legi. După ce Parlamentul a adoptat din nou legea, UDMR şi USR au sesizat CCR.

Curtea Constituţională a României (CCR) a respins, însă, ca inadmisibilă, sesizarea UDMR şi USR privind neconstituţionalitatea unor modificări aduse Legii 255/2010 privind exproprierea din cauză de utilitate publică.

UDMR susţinea că în modificarea Legii 255/2010 s-au strecurat sintagme interpretabile „care ar putea pune în pericol” principiul proprietăţii private.

„În forma adoptată a acestui proiect de lege (…) a fost inclus un paragraf conform căruia orice proprietate privată poate fi expropriată în vederea unor lucrări de ‘regenerare urbană’. Regenerarea urbană este o expresie cu o semnificaţie largă, iar modificarea legislativă nu clarifică această expresie. Acest fapt poate duce la abuzuri în exproprierea unor proprietăţi private. Considerăm că exproprierile din cauză de utilitate publică pot fi efectuate doar pe baza unor prevederi legale clare şi concrete”, afirma liderul grupului UDMR din Camera Deputaţilor, Korodi Attila.

El menţiona că, de exemplu, o administraţie publică locală care ţinteşte demararea unor investiţii de utilitate publică nu poate expropria în mod abuziv o proprietate privată, referindu-se doar la regenerarea urbană, adăugând că, dacă legea adoptată intră în vigoare, poate prezenta „probleme grave” în cazul în care aceste exproprieri nu sunt justificate temeinic.

Liderul grupului UDMR din Camera Deputaţilor preciza că modificarea Legii nr. 255/2010 privind exproprierea din cauză de utilitate publică a fost adoptată ca urmare a unei colaborări PSD – PNL, iar sesizarea de neconstituţionalitate înaintată de UDMR a fost semnată şi de USR.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Care a fost clubul de top din România ”cel mai bogat din Europa de Est” în 1990: ”Avea 20 de milioane de dolari în cont”
Capital.ro
Adevărul despre parizer. Piedone a spus clar ce conțin mezelurile din România: E legal, dar nu e natural
Playtech.ro
Motivul pentru care zborurile din București sunt mai scumpe decât cele din capitalele alăturate. Diferențele de preț sunt însemnate
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a șters pe jos cu Dobre: ”Erau pline Diviziile B și C de «dobri»! Are tupeul cât China”
MediaFlux
Referendum pentru ieșirea din NATO. O țară din UE cere votul oamenilor
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj