Legendarul brand românesc Electrecord renaște după 30 de ani în care ajunsese în pragul dispariției. Ce lansări pregătește pentru 2026

Legendara casă de discuri Electrecord, unul dintre cele mai cunoscute branduri autohtone, renaște după trei decenii în care ajunsese în pragul dispariției. Noul acționar are planuri mari pentru 2026, care presupun lansări cu șanse bune de succes în rândul publicului.
Alina Costache
19 ian. 2026, 10:12
Legendarul brand românesc Electrecord renaște după 30 de ani în care ajunsese în pragul dispariției. Ce lansări pregătește pentru 2026

Până în 1990, România avea, după principiul monopolului de stat generalizat, o singură casă de discuri – Electrecord, brand legendar sub care s-au lansat toți ”clasicii” muzicii autohtone, indiferent dacă vorbim despre nume din pop, rock sau folclor. Pentru viniluri cu artistul sau trupa favorită, mulți români stăteau cu orele la cozi – nimic neobișnuit înainte de Revoluție, la fel ca frecventul epilog al epuizării stocului până când le venea rândul.

După 1990, businessul Electrecord a început să scârțâie, din cauza concurenței și a faptului că CD-ul devenise suportul predominant al muzicii. Legendarul brand a traversat, în aceste condiții, trei decenii extrem de dificile, în care a fost chiar amenințat cu dispariția.

S-a reușit, în cele din urmă, ieșirea din insolvență, în noiembrie 2025, iar noul acționar majoritar, arhitectul George Vasile Cristescu, are planuri mari pentru revitalizarea companiei.

”Vom continua demersurile de revitalizare a brandului pe care le-am început deja și care includ atât producții muzicale noi, așa cum s-a întâmplat și în 2025, cu artiști consacrați, precum Monica Anghel, Aurelian Temișan, Bella Santiago, Partizan, Taraful de la Vărbilău etc, cât și reeditări ale unor materiale din catalogul istoric al Electrecord”, a declarat, pentru profit.ro, Cristescu, potrivit economica.net.

Citește și Anunțul BNR pentru milioanele de români care țin bani în casă sau pe card. Totul e oficial luni, 19 ianuarie, la ora 13

Planurile Electrord pentru 2026 încă nu sunt definitivate în detaliu, în condițiile în care mai sunt de îndeplinit formalități privind închiderea procedurii de insolvență.

Arhitectul George Vasile Cristescu deținea deja de mai mulți ani o creanță la Electrecord și a ajuns să controleze 96,3 la sută din capitalul social al companiei, potrivit ultimelor date de pe Termene. ro.

Cristescu, fondator şi arhitect principal al firmei Deco Architects Studio, a absolvit Universitatea de Arhitectură şi Urbanism ”Ion Mincu” în 2004. El a început să investească la Electrecord încă din 2018, când compania era în insolvență. În noiembrie 2022 şi în mai 2023, a achitat către creditorii garantați suma totală de 2.864.685,87 lei.

În primele nouă luni din 2025, Electrecord a avut afaceri nete de un milion de lei, din care cea mai mare parte, peste 850.000 de lei, a provenit din redevențe.

Electrecord, brandul de legendă cu o istorie de aproape un secol,

  • Este fondată la 1932. Electrord devine astfel prima casă de discuri românească.
  • În 1948, casa de discuri este naționalizată și modernizată.
  • Apar primele discuri de vinil în 1956, coexistând o perioadă cu plăcile de ebonită.
  • În 1967, compania trece la producția exclusivă pe vinil și folosește o metodă de înregistrare pseudostereofonică.
  • Calitatea înregistrărilor, realizate în studioul ”Tomis”, se îmbunătățește în anii ’70, iar tirajele cresc la zeci de mii de copii lunar.
  • În 1973, sunt lansate primele discuri stereo.
  • Tirajul anual atinge apogeul în anii ’80, atunci când acesta ajunge 6-7 milioane de exemplare. Compania producea și variante pentru export, cu texte recântate în limba engleză.
  • În 1996 producția stagnează din lipsă de cereri, iar doi ani mai târziu utilajelor sunt vândute către o societate britanică pentru 40.000 de dolari. Tot atunci are loc și vânzarea clădirii în care funcționa fabrica, iar din veniturile obținute este cumpărat un studio de înregistrări performant, după cum se precizează pe site-ul companiei.

Citește și Impozit pe chirii în 2026: Cât plătești la stat și ce amendă riști dacă închiriezi „la negru”

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Mihai Neșu, lovit de reforma Bolojan: fundația fostului jucător de la FCSB, obligată să plătească 36.000 euro impozite
Capital.ro
Călin Georgescu este ținut în arest la domiciliu. Maestrul Nicolae Voiculeț s-a dezlănțuit: Ieșiți în stradă hotărât, cu adevăr și demnitate!
Playtech.ro
Reparații la bloc: Situațiile în care asociația trebuie să plătească sau să ramburseze banii locatarilor
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Fenomen extrem de rar în ultimii ani: cel mai mare lac din România a înghețat bocnă. Imagini spectaculoase din laguna Razelm-Sinoe FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend