Leguma rară pe care o caută toți românii pentru gustul ei dulceag. Costă 4 lei kilogramul și se cultivă doar într-o localitate: „Am înregistrat-o la OSIM”

În România, fermierii cultivă o gamă largă de fructe și de legume, iar unele sunt cu adevărat speciale. Leguma rară pe care o caută toți românii pentru gustul ei dulceag a fost înregistrată la Osim de producătorul ei.
Alina Costache
11 ian. 2025, 15:48
Leguma rară pe care o caută toți românii pentru gustul ei dulceag. Costă 4 lei kilogramul și se cultivă doar într-o localitate:
Leguma rară pe care o caută toți românii pentru gustul ei dulceag

Leguma rară care se găsește doar într-o localitate din România este varza de Lăzarea, una dintre cele mai fragede și rezistente verze și se vinde cu 4 lei kilogramul. Lukács Geza se numește fermierul care o cultivă și spune că aroma ei e mai deosebită față de varza pe care o știm deja.

Citește și: Mihaela Bilic dezvăluie care e leguma ce ajută la slăbit, dar care poate deveni o bombă calorică: „De la 70 de calorii ajunge la 450 de calorii!”

Varza de Lăzarea este leguma rară pe care o caută mulți români

Varza de Lăzarea se cultivă doar în localitatea Lăzarea, județul Harghita. Pentru că în ultima vreme au apărut numeroase falsuri pe piață, fermierul a decis să înregistreze leguma din România la OSIM.

Răsadurile de varză de Lăzarea noi le producem. Ele nu pot fi cumpărate de nicăieri altundeva. Varza de Lăzarea se produce numai aici. Avem 25 de hectare, este o parcelă lângă un pârâu și acolo de 300 de ani se cultivă varza. (…)

Am făcut o asociație nonprofit – Asociația Producătorilor Varza de Lăzarea – și în numele Asociației am înregistrat-o la OSIM, ca să o putem cumva ocroti de falsuri, pentru că toată lumea spunea că vinde varză de Lăzarea, dar nu era așa.

Numele soiului ar fi fost dus în derizoriu, acum producătorii din Lăzarea pot folosi numele gratis. Noi dăm și certificat de calitate pentru cei care cultivă varza de Lăzarea, cu numele, prenumele, ștampilă, o dovadă că cine cumpără varză de Lăzarea să știe de la cine a cumpărat, ce a cumpărat. Acum va trebui să reînnoim înregistrarea la OSIM, lucrul acesta se face o dată la 10 ani”, a menționat producătorul harghitean, conform agrointel.ro.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Eugen Trică sare la gâtul fanilor olteni după atacurile la Atanas: „Să te duci să le dai 7 goluri, dacă poți, pe Oblemenco! De ce ți-ai cerut scuze, pentru ce?!”
Capital.ro
Un mare actor s-a stins din viață în urma unei suferințe îndelungate. Familia este în doliu: Odihnească-se în pace
Playtech.ro
Când este interzis să transformi balconul în bucătărie. Ce trebuie să știi înainte să începi lucrările
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi adolescenți de 16 ani, la un pas de înec, în Chitila, după ce un tânăr a sărit în lac să salveze o fată
iamsport.ro
Uluitor! 'Legea 18!' Cum îi amenința Valentin Ceaușescu pe fotbaliștii Stelei: 'După '90 l-am întrebat ce înseamnă'
MediaFlux
Răsturnare privind Ordonanța SAFE! Ajunge la CCR
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi