LEPĂDAREA DE BĂSESCU. Cristoiu: Am rămas uluit să-l văd și să-l aud pe MRU călcându-l în picioare

Mihai Răzvan Ungureanu a lansat, marţi seara, o serie de declaraţii surprinzătoare ce îl vizau pe Traian Băsescu, spunând că şeful statului a primit informaţii cu privire la cazul Bercea Mondial. Poziţia lui MRU l-a determinat pe jurnalistul Ion Cristoiu să vorbească de "lepădarea de Băsescu", acesta spunând că a rămas "uluit să-l văd și să-l aud pe Mihai Răzvan Ungureanu călcîndu-l în picioare pe Traian Băsescu și evitînd viclean subiectul Călin Popescu Tăriceanu"
Iulian Tudor
25 iun. 2014, 14:04
LEPĂDAREA DE BĂSESCU. Cristoiu: Am rămas uluit să-l văd și să-l aud pe MRU călcându-l în picioare

Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, marţi seara, că presedintele Traian Băsescu a primit informaţii din partea partea SRI şi SPP) cu privire la cazul Bercea Mondial.

In momentul in care stii ca ai o vulnerabilitate langa tine, care a fost exploatata de interlopi, nu-mi imaginez ca presedintele nu a solicitat informarea sau ca nimeni nu a incercat sa-l protejeze„, a spus Ungureanu, la Realitatea TV.

Jurnalistul Ion Cristoiu a comentat, pe blogul personal, declaraţiile lui MRU într-o postare intitulată „Grandiosul spectacol: Lepădarea de Băsescu. Azi: Mihai Răzvan Ungureanu”

Nimic nu mi-a fost mai grețos ca lepădarea de cineva ca să-ți fie ție bine. (…) m-am decis să urmăresc și să semnalez lepădările de Traian Băsescu. N-am nici o treabă cu Traian Băsescu. Nu mi-a făcut nici un favor și nici eu nu i-am făcut. Dar la fel ca și-n cazul Alexandru Ioan Cuza, Mareșalul Antonescu, Nicolae Ceaușescu mă dezgustă trădările, lepădările, mai ales cînd e vorba de inși care au ajuns mari și tari numai și numai datorită celui căzut. Firește, nimeni nu cere unui politician să apere un Căzut. Dar să nu înfigă și el cuțitul, asta da, îi putem cere”, precizează Cristoiu.

REACŢIA lui Traian Băsescu după noile stenograme: N-am primit bani sau bunuri de la Sandu Anghel

„Marți seara, la Realitatea Tv, am rămas uluit să-l văd și să-l aud pe Mihai Răzvan Ungureanu călcîndu-l în picioare pe Traian Băsescu și evitînd viclean subiectul Călin Popescu Tăriceanu.

Pentru că mi-am amintit:În 4 februarie 2007, Mihai Răzvan Ungureanu e dat afară din postul de ministru de Externe de premierul Călin Popescu Tăriceanu în urma unei lucrături murdare. Traian Băsescu întîrzie semnarea Decretului de revocare pînă la 12 martie 2007. Pe 26 noiembrie 2007 il numește apoi pe MRU director SIE.În 2012, el desemnează premier al României.Ulterior, MRU va fi debarcat de lucrături din PDL.

Cum poate MRU să ceară demisia lui Traian Băsescu?E o întrebare ținînd nu numai de morală, dar și de inteligență.Demisia lui Traian Băsescu înseamnă că președinte interimar ajunge Călin Popescu Tăriceanu.
Și dacă de aici interimarul ajunge președinte?„, scrie Cristoiu.

De altfel, prezent în emisiunea în care MRU a făcut declaraţiile, pentru a discuta despre „bileţelul roz”, Cristoiu a părăsit discuţia, explicând într-o altă postare de ce a făcut-o.

„Numai că după ce am fost lăsat să îngaim ceva despre scandalul din 2007, subiectul bilețelului roz a dispărut pentru a-i lua locul o emisiune stranie:

SRI a trimis INFORMĂRI despre Bercea. Maior: Băsescu n-a fost informat despre relaţia fratelui său cu Bercea

Un elogiu adus lui Călin Popescu Tăriceanu de Ludovic Orban, de mă face să cred că sîmbătă, la Congresul PNL, Călin Popescu Tăriceanu va fi ales președinte al PNL; O execuție ca la carte a lui Traian Băsescu, avînd drept solist pe MRU. Așa cum am mai spus și scris, urmăresc Scandalul Fratele Președintelui cu răceala cu care am urmărit, de la căderea lui Ceaușescu încoace, toate marile și micile diversiuni din România. (…)

În 2009, am părăsit Antena 3, unde mă manifestasem ca un adversar al lui Traian Băsescu- atotputernicul, pentru a nu fi implicat fără să vreau în ticăloșiile pe care le punea la cale Trustul, parte a Coaliție politico-mediatice Jos Băsescu! Acum, am impresia că se încearcă implicarea mea, fie și prin capcane precum cea de marți seara, într-o diversiune a unei Coaliții politico-mediatice avînd drept țintă Forțarea demisiei lui Traian Băsescu. Stimați confrați! Faceți ce vreți pentru ca scopul Coaliției să fie atins! Pe mine însă, vorba din popor, nu mă aveți de mușteriu!”

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Adrian Mutu a propus un transfer de marcă la Dinamo, după 0-2 cu Rapid: „Îți trebuie calitate!”. Reacția lui Andrei Nicolescu în direct
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Calcul impozit pe locuințe 2026: exemple concrete pentru apartamente de 50, 70 și 100 mp
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
BREAKING NEWS Explozie la o casă din Teleorman, în urma unei acumulări de gaze! Trei persoane au fost rănite
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Se întoarce la națională?! Edi Iordănescu chiar a cerut să plece de la Legia! Cum au reacționat jucătorii și ce decizie a luat conducerea
MediaFlux
ANM anunță că vremea se va încălzi treptat! Temperaturile ajung la 26 de grade Celsius până miercuri. Unde va fi cel mai cald
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi