Leul, singura monedă din regiune care s-a depreciat în 2021. Noi maxime istorice cauzate de criza politică

Leul şi-a accelerat tendinţa de depreciere în ultima săptămână, pe fondul tensiunilor politice interne, şi s-a decuplat de la evoluţiile regionale. Moneda românească este singura din Europa Centrală şi de Est care a scăzut faţă de euro de la începutul acestui an.
Filip Stan
08 sept. 2021, 09:32
Leul, singura monedă din regiune care s-a depreciat în 2021. Noi maxime istorice cauzate de criza politică

Leul, singura monedă din regiune care s-a depreciat în acest an. Euro a atins noi maxime istorice faţă de leu la fiecare dintre ultimele patru şedinţe de tranzacţionare şi este tot mai aproape de pragul de 5 lei la cotaţia oficială a BNR, anunţă Profit.

Leul, singura monedă din regiune care s-a depreciat în 2021

Slăbiciunea leului este adâncită de criza politică ce ar putea culmina cu destrămarea alianţei de guvernare, după ce miniştrii USR-Plus au demisionat din Cabinetul Cîţu. „Guvernul premierului Cîţu este aproape de colaps. Acest lucru a cântărit atât asupra monedei, cât şi a obligaţiunilor suverane”, arăta o notă a Erste Research.

Fitch avertizează: Criza politică ar putea duce la scăderea ratingului de ţară şi la întârzierea PNRR

Euro a crescut cu circa un sfert de punct procentual faţă de leu în ultima săptămână, în timp ce a fost stabil faţă de zlotul polonez şi coroana cehească şi a scăzut faţă de forintul maghiar cu 0,4%. Forintul este pe o tendinţă clară de apreciere, după ce banca centrală a majorat dobânda-cheie, şi a intrat într-un ciclu de întărire a politicii monetare. Aşteptările analiştilor sunt că şi banca centrală a Poloniei urmează să majoreze dobânda-cheie, deşi guvernatorul Adam Glapinski a declarat recent că nu este cazul.

Leul românesc a mers cel mai rău din ECE în acest an – euro a crescut faţă de moneda românească cu aproape 2%, în timp ce a scăzut faţă de zlot cu 1%, cu mai bine de 3% faţă de coroană şi cu peste 4% faţă de forint.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Shakira, aprecieri la adresa fostului iubit. Ce a spus despre relația cu Gerard Pique, la 4 ani de la despărțire
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți