Lia Savonea a încasat o indemnizaţie de 10.300 de lei pe lună pentru o deplasare de zece kilometri. Transportul, decontat separat

Membrii Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Inspecţiei Judiciare şi ai Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie care locuiesc în suburbiile oraşului, primesc indemizaţii de detaşare uriaşe, deşi au câţiva kilometri până la birou. Preşedintele CSM, Lia Savonea a încasat, în 2018, 10.300 de lei pe lună pentru o deplasare de zece kilometri.
Romania TV
24 iul. 2019, 16:37
Lia Savonea a încasat o indemnizaţie de 10.300 de lei pe lună pentru o deplasare de zece kilometri. Transportul, decontat separat

Potrivit Radio Europa Liberă, membrii CSM, ai Inspecţiei Judiciare şi ai Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie, care locuiesc în suburbiile oraşului, primesc indemizaţii de detaşare uriaşe, deşi au câţiva kilometri până la birou.

Aceste indemnizaţii se plătesc în baza unei ordonanţe de urgenţă a guvernului din 2006, potrivit căreia ”judecătorii, procurorii, personalul asimilat acestora şi magistraţii-asistenţi, care sunt detaşaţi sau delegaţi în altă localitate decât cea de domiciliu, beneficiază, pe toată durata delegării sau detaşării, de următoarele drepturi: a) diurnă în cuantum de 2% din indemnizaţia de încadrare brută lunară”.

Preşedintele CSM, Lia Savonea, a încasat anul trecut, potrivit declaraţiei de avere din 5 februrie 2019, 124.175 de lei, adică 10.300 de lei pe lună, doar pentru a se deplasa din satul Roşu, comuna Chiajna, la Bucureşti. Distanţa Roşu – Bucureşti este de 10 kilometri. Transportul este decontat separat, iar Lia Savonea a primit 1.212 lei. Aceste sume se adaugă indemnizaţiei de membru CSM care ajunge la 315.661 de lei pe an. În declaraţia de avere din iunie, şefa CSM nu a mai trecut veniturile defalcate, ci doar suma totală, adică 473.627 lei/an.

Şi alţi membri ai CSM încasează acestă indemnizaţie de detaşare, dar aceştia s-au mutat efectiv în Bucureşti în urma alegerilor pentru Consiliu. Astfel, Nicoleta Ţinţ a primit anul trecut 93.315 de lei pe lângă salariu deoarece s-a mutat de la Braşov, Gabriela Baltag a încasat 85.370 de lei după ce a venit de la Piatra Neamţ, Andrea Chiş a primit 119.117 de lei după ce s-a mutat de la Cluj, Florin Deac 119.627 de lei după ce a venit din Maramureş, Bogdan Mateescu 140.809 de lei după ce s-a mutat în Bucureşti de la Băile Govora, Vâlcea.

Un alt magistrat care a primit diurnă de detaşare este Lucian Netejoru, şeful Inspecţiei Judiciare. Astfel, el a încasat anul trecut, pe lângă salariu, 147.000 de lei pentru că a făcut naveta de la Giurgiu, acolo unde are domiciliul, la biroul din Bucureşti. Adjuncta sa, Daniela Sandu Mateş, a primit în 2017 52.000 de lei în plus la salariu, dar ea s-a mutat de la Braşov în Bucureşti.

Anomalia diurnelor plătite regeşte pentru o navetă de câţiva kilometri a fost sesizată, marţi, de Asociaţia ”Mişcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor” (AMASP) care ”solicită factorilor decidenţi să evalueze şi să iniţieze demersurile legislative necesare pentru a pune capăt unor astfel de situaţii, în care persoane orientate beneficiază de venituri uriaşe ca urmare a diurnelor care parazitează resursele publice alocate funcţionării justiţiei”.

DailyBusiness
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Vitezomanul Florin Barbu! Ministrul Agriculturii a fost amendat de trei ori de Poliție într-un an
Capital.ro
Se schimbă banii de la 1 ianuarie. Decizia luată de Parlamentul European azi, 8 iulie. Moneda națională NU va mai exista
Playtech.ro
Diferența dintre domiciliu și reședință. Totul despre viza de flotant și Codul Civil 2025
DailyBusiness
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
Adevarul
Piața imobiliară, în fierbere: apartamentele cu 3 camere din București se apropie de 200.000 de euro. Cu cât se scumpesc în alte mari orașe
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
România topește la 40°C, Accuweather anunță deja prima ninsoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Când distribuie poștașii alocațiile în luna iulie 2025
Cancan.ro
Nicușor Dan, surprins în pijamale pe stradă, în miezul zilei. Imaginile care s-au viralizat
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
O nouă lovitură pentru Elena Udrea. I se ia tot. S-a luat deja decizia. Nu mai poate face nimic
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Infern după inundațiile din Texas: crește bilanțul la 82 de morți. Mai multe fete din tabăra de vară, încă dispărute
FBI a terminat raportul legat de moartea Madalinei Manole. Ce au descoperit specialistii
MediaFlux
Imagini inedite. Președintele Nicușor Dan a ieșit pe stradă în pijama și papuci mov
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Încă un lot din drumul de mare viteză Craiova – Târgu Jiu face un pas înainte! Cine sunt constructorii interesați