Libertatea.ro: Alexandru Cumpănaşu a încasat peste 600.000 de lei pentru trei broşuri copiate de pe net

Asociaţia pentru Implementarea Democraţiei, condusă de Alexandru Cumpănașu, a primit anul trecut 1.000.000 de lei finanțare de la Ministerul Culturii pentru editarea unor broşuri cu ocazia Anului Centenar. Peste 600.000 de lei din această sumă a intrat în contul personal al lui Cumpănaşu, ca drepturi de autor pentru trei broşuri de 50 de pagini, copiate de pe internet, dezvăluie Libertatea.ro.
Ionela Marcu
11 sept. 2019, 09:23
Libertatea.ro: Alexandru Cumpănaşu a încasat peste 600.000 de lei pentru trei broşuri copiate de pe net

În august 2018, Ministerul Culturii și Identității Naționale, condus atunci de actorul George Ivașcu, a lansat un concurs de proiecte dedicate Centenarului Marii Uniri și realizate de ONG-uri. Asociația pentru Implementarea Democrației, condusă de Alexandru Cumpănaşu, a primit 1.000.000 de lei finanțare pentru proiectul „Românismul – trecut, prezent și viitor”.

Contractul de finanțare dintre Minister și AID a fost încheiat pe 6 septembrie 2018 și s-a derulat până pe 7 decembrie 2018. Banii au fost livrați de Ministerul Culturii în trei tranșe, în contul asociației lui Cumpănașu. Din contul AID, 837.080 de lei (aproximativ 178.000 de euro) au fost virați direct în contul lui Alexandru Cumpănașu, ca venituri din drepturi de proprietate intelectuală.

Cumpănaşu a realizat trei broşuri care însumează 50 de pagini, pentru fiecare dintre din acestea încasând 200.000 de lei potrivit documentelor publicate de Libertatea.ro. Mai mult, el şi-a negociat preţul cu directorul Asociaţiei, care este nimeni alta decât soţia sa, Simona Baltag.

În final, au ieşit trei broşuri de 50 de pagini în total, cu articole copiate de pe Wikipedia şi de pe Google, a mai rezultat din investigaţia ziariştilor.

Citeşte mai mult pe Libertatea.ro

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
”Am simțit că tata a fost acolo, lângă noi”. Fiica lui Diego Maradona, în lacrimi după ce Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale
Capital.ro
România conduce clasamentele Eurostat la mulți indicatori negativi. Radu Georgescu: Cea mai mare inflație, cea mai mare scădere a consumului, cea mai mare scădere a puterii de cumpărare
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind suspendarea lui Nicușor Dan. Alegerile anticipate, o variantă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România