Liderii coaliţiei s-au întâlnit, la Guvern, cu oficialii FMI

Coaliţia de guvernare şi oficialii FMI au discutat, miercuri seară, la Guvern, situaţia economică a României în vederea întocmirii proiectului de buget de stat pentru 2012. La discuţie a participat şi premierul Emil Boc. Reprezentanţii FMI au avut acum câteva zile şi o întrevedere cu preşedintele Traian Băsescu.
Romania TV
02 nov. 2011, 12:47
Liderii coaliţiei s-au întâlnit, la Guvern, cu oficialii FMI

Săptămâna trecută, liderii coaliţiei guvernamentale au discutat, tot la Palatul Victoria, şi cu guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu, despre situaţia economică.

În urmă cu două săptămâni, surse din cadrul UDMR declarau pentru MEDIAFAX că parlamentarii Uniunii au mandatat conducerea formaţiunii să insiste în Guvern pentru soluţii care să permită anul viitor majorări salariale şi creşterea pensiilor, teme care să fie discutate şi în următoarele întâlniri cu oficialii Fondului Monetar Internaţional.

Ulterior însă, premierul Emil Boc a anunţat că va propune Parlamentului o „versiune prudentă” a bugetului pentru 2012, iar ministrul Dezvoltării, Elena Udrea, a confirmat informaţiile MEDIAFAX conform cărora proiectul de buget nu va include majorări de pensii şi salarii, eventuale creşteri urmând să fie analizate în partea a doua a anului viitor.

O misiune comună a FMI, Comisiei Europene şi a Băncii Mondiale se află în România în perioada 25 octombrie – 7 noiembrie pentru a treia evaluare a acordului stand-by, cele mai importante teme de discuţie cu autorităţile române vizând construcţia bugetului pe anul viitor şi reforma companiilor de stat.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Dawa a ieșit din aeroport uitându-se pe tabletă la Africa de Sud – Camerun: „Știu că Ngezana a luat galben!”. Foto exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii au drept de contestație. S-a dat termen de 10 zile după afișarea listei cu plățile
Playtech.ro
Nicolas Maduro a fost dus în închisoarea de care se teme orice deținut. De ce este numită „Iadul pe Pământ”
Adevarul
Trei cazuri medicale bizare care au uimit lumea: cum a rămas o tânără însărcinată doar prin sex oral
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend