Liderii PNL s-au întâlnit cu reprezentanţii FMI

O delegaţie a Fondului Monetar Internaţional, condusă de Reza Baqir, şeful Misiunii FMI pentru România şi Bulgaria, s-a întâlnit marţi cu lideri ai formaţiunii liberale şi au discutat despre actuala construcţie bugetară, Fondul Suveran de Investiţii şi absorbţia fondurilor europene.
Iulian Tudor
14 mart. 2017, 10:33
Liderii PNL s-au întâlnit cu reprezentanţii FMI

„În cadrul acestor discuţii, liderii PNL şi-au exprimat îngrijorarea privind supradimensionarea veniturilor bugetare, în special în zona componentei de absorbţie a fondurile europene pentru a masca deficitul bugetar. De asemenea, liderii liberali au accentuat faptul că bugetul creionat de PSD-ALDE este unul construit pentru consum şi nu pentru investiţii, o structură care în niciun fel nu poate susţine pe termen lung creşterea economică”, se arată într-un comunicat de presă al PNL.

Potrivit sursei citate, preocuparea liderilor PNL s-a manifestat şi în zona cheltuielilor fixe din buget, în special pe componenta susţinerii nivelelor actuale şi viitoare ale salarizării din sectorul public.

În cadrul întâlnirii dintre liderii PNL şi reprezentanţii FMI s-a discutat şi despre derapajele din zona Justiţiei, liberalii spunându-le celor de la Fond că iniţiativele care slăbesc lupta anticorupţie şi ordonanţele care netezesc calea cheltuirii discreţionare a banului public trebuie respinse.

„Mare parte din îngrijorările liderilor PNL au fost împărtăşite şi de membrii delegaţiei Fondului Monetar Internaţional”, se mai arată în comunicatul PNL.

Din partea PNL au participat la întrevedere Raluca Turcan – preşedintele interimar al PNL, Cătălin Predoiu, prim-vicepreşedinte, senatorul Florin Cîţu – vicepreşedinte al comisiei de buget finanţe din Senat şi Andreea Paul. La întâlnire au mai participat reprezentantul României la FMI, Cezar Boţel şi Alejandro Hajdenberg, reprezentantul regional al FMI pentru România şi Bulgaria.

Echipa Fondului Monetar Internaţional se află în România pentru consultările anuale privind evoluţiile economice şi financiare din România.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
De ce a schimbat, de fapt, Dinamo sigla! Nicolescu: “UEFA ne-o cere!” Care e statutul juridic al vechii sigle
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi