Liderii USL, despre alegerile locale: E bine că avem alegeri, e bine că sunt în iunie

Opoziţia nu a ridicat obiecţii faţă de data preconizată de către coaliţie pentru desfăşurarea alegerilor locale, aceea de 10 iunie. Liderii USL s-au arătat mai degrabă uşuraţi de faptul că, până la urmă, alegerile locale nu au mai fost comasate cu cele parlamentare, aşa cum intenţiona Guvernul până când Curtea Constituţională a blocat acest proiect.
Romania TV
13 feb. 2012, 12:16
Liderii USL, despre alegerile locale: E bine că avem alegeri, e bine că sunt în iunie

„E bine că sunt alegeri! Asta e prima chestiune. Data… deja e un pas mare pentru democraţia pentru România”, a spus preşedintele PNL, Crin Antonescu, citat de Mediafax.

„E bine că sunt în iunie”, a precizat şi preşedintele PSD, Victor Ponta.

Purtătorul de cuvânt al PDL, Sever Voinescu, a anunţat că în şedinţa de luni dimineaţă a coaliţiei a fost avansată data de 10 iunie pentru alegerile locale şi că urmează discuţii cu partidele, inclusiv cu cele din opoziţie.

„Am fost informat de către preşedintele partidului că în coaliţie s-a discutat despre organizarea alegerilor locale pe 10 iunie şi urmează ca în câteva zile, după consultări cu partidele, actele normative necesare pentru declanşarea procesului electoral local să fie emise de Guvern”, a afirmat Voinescu.

Întrebat dacă vor fi consultate şi partidele din opoziţie, Voinescu a precizat că „e normal, e firesc” să fie consultată opoziţia în legătură cu data alegerilor.

„E dată deocamdată de principiu stabilită, urmează ca în următoarele zile, fiind consultări între partide, să se stabilească. Vedeţi, avem restrângeri de calendar, cu o săptămână înainte avem o sărbătoare religioasă extrem de importantă, care aduce şi zi liberă. Va trebui să ţinem cont de toate acestea şi cel mai probabil data alegerilor va fi 10 iunie”, a explicat Sever Voinescu, întrebat dacă primul-ministru este de acord cu această dată a alegerilor locale.

El a mai spus că reprezentanţii coaliţiei se vor exprima foarte curând în legătură cu data alegerilor locale, deoarece în maximum două săptămâni trebuie emise actele de către Guvern.

Urmare a ultimelor modificări legislative, în acest an primarii vor fi aleşi într-un tur de scrutin.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Cristiano Bergodi și-a ieșit din nou din minți! Scandal uriaș după Dinamo – U Cluj 2-1: italianul, ținut cu greu și eliminat!
Capital.ro
Ziua care va avea 25 de ore. De ce este atât de diferită trecerea României la ora de iarnă
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Reclama românească în care Trump este ironizat subtil: „Nu se crede buricul pământului și nu provoacă conflicte”. Reacțiile internauților străini
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Se dau pensii mai mari. După doi ani de suspendare, creșterea pensiilor e semnificativă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat