Liderul PSD Covasna: Kover Laszlo sfidează statul român

Liderul PSD Covasna, Horia Grama, spune că preşedintele Parlamentului ungar, Kover Laszlo, "sfidează statul român" implicându-se în campania electorală din România, iar astfel ar putea compromite bunele relaţii dintre Ungaria şi România.
Romania TV
05 iun. 2012, 14:26
Liderul PSD Covasna: Kover Laszlo sfidează statul român

Preşedintele PSD Covasna, deputatul Horia Grama, a declarat, marţi, că este o „iresponsabilitate” din partea lui Kover Laszlo că se implică în campania electorală din România, susţinând PCM. „Implicarea preşedintelui Parlamentului Ungariei în campania din România este o sfidare la adresa statului român şi aş putea-o cataloga şi ca o iresponsabilitate din partea lui. Fiind un demnitar al statului ungar, cum poate să îşi permită o astfel de sfidare şi implicare în campania electorală din România?”, a spus Grama.

Grama a afirmat că preşedintele Parlamentului ungar, Kover Laszlo, ar putea compromite bunele relaţii care există între România şi Ungaria „prin gestul lui iresponsabil”, spunând că până la urmă populaţia va avea de suferit şi în primul rând maghiarii din România. „După chestiunile acestea iresponsabile, prin tot ce a făcut la vizitele anterioare, acum vine direct să susţină PCM. Acest lucru nu este corect şi nu este normal, mai ales după declaraţiile pe care Kover Laszlo le-a făcut la adresa Guvernului României sau după intenţia de reînhumare a lui Nyiro Jozsef”, a afirmat el.

Preşedintele Parlamentului ungar, Kover Laszlo, a ajuns, marţi după-amiază, la Târgu Mureş, urmând să facă o vizită neoficială de câteva zile în Transilvania, în care se va implica în acţiuni electorale ale Partidului Civic Maghiar, al cărui preşedinte de onoare este. Kover Laszlo a spus, la sosirea pe Aeroportul din Târgu Mureş, că speră ca după alegeri România şi Ungaria să revină la vechile relaţii. „Nu sunt aici pentru a discuta despre reînhumarea scriitorului Nyiro Jozsef. Sunt convins că după alegeri apele se vor linişti şi vom ajunge iar la relaţiile pe care le-am avut cu fostul guvern din România”, a spus Kover.

Preşedinţii Senatului şi Camerei Deputaţilor, Vasile Blaga, respectiv Roberta Anastase, îi adresaseră o scrisoare preşedintelui Parlamentului ungar, Laszlo Kover, în care apreciază că ar fi „utilă” amânarea vizitei acestuia „pentru orice perioadă de după desfăşurarea alegerilor locale”.

„Pentru România şi Ungaria, existenţa comunităţii maghiare din Transilvania şi reprezentarea politică a acesteia pot constitui un liant puternic. Sperăm că veţi înţelege că, pentru aceasta, este imperios necesar ca participarea la procesul democratic românesc a reprezentanţilor acestei comunităţi să fie liberă de orice ingerinţă”, susţin, într-o scrisoare adresată lui Kover Laszlo, preşedintele Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase, precum şi preşedintele Senatului, Vasile Blaga.

În finalul scrisorii se menţionează că, „dat fiind calendarul eminamente politic al acestei perioade”, preşedinţii celor două Camere ale Parlamentului consideră „utilă amânarea vizitei” pentru orice perioadă de după desfăşurarea alegerilor locale. „Suntem convinşi că o asemenea decizie ar permite evitarea unor eventuale neînțelegeri şi ar da expresie celor mai bune tradiții de dialog şi responsabilitate din relațiile noastre”, se precizează în scrisoarea semnată de Blaga şi Anastase.

Preşedintele Parlamentului ungar, Laszlo Kover, a declarat că insistă să vină în România marţi, după ce luni preşedinţii celor două Camere ale Parlamentului de la Bucureşti, Vasile Blaga şi Roberta Anastase, i-au cerut să îşi amâne vizita după alegerile locale, relata MTI.

Într-o scrisoare de răspuns adresată preşedinţilor celor două Camere, Kover spunea că va face o vizită neoficială în România, o ţară prietenă, ca persoană privată, ca politician, ca preşedinte de onoare al Partidului Civic Maghiar (PCM) şi nu în ultimul rând ca cetăţean european dar nu în calitate de demnitar public.

Kover a subliniat că, înaintea diferitelor alegeri, politicienii români au efectuat vizite similare în R. Moldova şi Spania pentru a susţine forţele politice româneşti locale în mod democratic. Kover şi-a exprimat speranţa că va putea dispersa îngrijorările politice şi a cerut părţii româneşti să îl informeze imediat dacă există vreun obstacol legal pentru vizita sa.

Preşedintele Parlamentului Ungariei, Laszlo Kover, a participat la evenimentele PCM din România şi între 24 şi 27 mai. La Ohorheiu Secuiesc, unde urma să aibă loc reînhumarea scriitorului Nyiro Jozsef, care a fost anulată, Kover a criticat refuzul autorităţilor române de a permite reînhumarea poetului la Odorheiul Secuiesc, calificând atitudinea Guvernului român drept „neprietenoasă, necivilizată şi barbară”.

Sâmbătă, premierul român Victor Ponta i-a cerut omologului său Viktor Orban să se distanţeze de declaraţiile lui Kover. Secretarul de presă al lui Orban i-a răspuns însă că Ungaria consideră cazul mai mult un act de reverenţă decât unul de natură politică.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Ofertă pentru fotbalistul convocat în premieră de Mircea Lucescu pentru Turcia – România: „Salariul, mai mult decât dublu!”
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Cum poţi recupera banii împrumutaţi cunoştinţelor chiar dacă nu ai făcut contract. Sfatul avocaţilor: ai 3 ani la dispoziţie pentru demersurile legale
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Antrenorul Eugen Neagoe este îndoliat. Mama lui s-a stins din viață chiar înaintea unui meci important
iamsport.ro
”Îl cunosc pe Mario Iorgulescu de când era puști, e un om bolnav care nu a fost ajutat! Consumatorul nu are nevoie să fie abuzat, ci să fie înțeles”
MediaFlux
PAPARAZZI Sorin Brotnei, distracție pe timp de zi la terasă! Akcentul, pus pe voie bună și alcool în sticle mici FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj