Liderul PSD îi dă peste nas lui Rareș Bogdan: ‘Nu am făcut alianța să ajungă Marcel Ciolacu președinte, cu atât mai puțin Nicolae Ciucă’

Marcel Ciolacu spune că alianța cu PNL nu a fost făcută „să ajungă Marcel Ciolacu președinte, cu atât mai puțin Nicolae Ciucă”.
Filip Stan
12 apr. 2024, 20:41
Liderul PSD îi dă peste nas lui Rareș Bogdan: 'Nu am făcut alianța să ajungă Marcel Ciolacu președinte, cu atât mai puțin Nicolae Ciucă'

Marcel Ciolacu spune că alianța cu PNL nu a fost făcută „să ajungă Marcel Ciolacu președinte, cu atât mai puțin Nicolae Ciucă”.

„Ne trebuie stabilitate politică. Nu putem construi fără stabilitate politică. Vor trece aceste alegeri locale. De asta mă și mir – văd la televizor președinți de partid, după ce au fost miniștri și au avut zero autostrăzi, cu strigă că cele două partide distrug democrația din România… Noi, local, la Suceava, suntem adversari cu PNL și PNL este adversar cu noi. Nu a distrus nimeni nicio democrație. Cu adevărat, în acest moment, avem o poziție de guvernare”, afirmă Marcel Ciolacu.

Citește și Ce se întâmplă cu retragerea lui Cătălin Cîrstoiu de la Primăria Capitalei. Ciolacu: „Eu l-am încurajat şi îl încurajez să rămână natural, cum este el”

Premierul social-democrat a precizat că alianța electorală cu PNL a fost făcută „împotriva partidelor populiste și extremiste care vin și mint românii, care vin și nu prezintă nicio alternativă”.

„Nu am făcut această alianță electorală să ajungă Marcel Ciolacu președinte, cu atât mai puțin Nicolae Ciucă. Am făcut această alianță electorală pentru stabilitate politică. Nu decidem noi. Acest lucru va fi decis de români. Nu vreau să vorbesc de pas cu pas, dar cred că – cum se spune în Moldova: pâș-pâș – sunt ferm convins că românii vor înțelege foarte bine momentul dificil prin care trecem cu toții”, încheie Ciolacu.

Citește și Rafila, în control la Spitalul Sf. Pantelimon în scandalul morții unor pacienți la ATI din cauza dozei prea mici de medicamente: ”Vreau să ştiu exact cum se desfăşoară activitatea şi dacă sunt elemente care pot să pună sub îndoială calitatea actului medical”

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Lewis Hamilton, mai îndrăgostit ca niciodată. Ce face pilotul de la Ferarri pentru a fi aproape de Kim Kardashian
Capital.ro
Banii din bancă nu vor mai putea fi folosiți. Cetățenii trebuie să retragă numerar. Se păstrează obligatoriu rezervă de cash în casă
Playtech.ro
O categorie de români va putea cumpăra motorină cu 4 lei, direct de la pompă. Cum va funcționa măsura
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Mirel Rădoi, decis să plece în vară de la FCSB! Cum încearcă Gigi Becali să îl convingă să continue la echipă
MediaFlux
Mama lui Ilie Bolojan dezvăluie fața neștiută a premierului. Cui îi cânta și ce făcea când mergea cu vacile: ”E un băiat care nu mai are păreche”
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj