Liderul USR cheamă PNL la negocieri şi avertizează: „Noi nu intrăm la guvernare de decor”

Unul dintre liderii USR Plus, europarlamentarul Cristian Ghinea, a transmis public luni, 7 decembrie, initiativa formarii unei coalitii de guvernare de dreapta si invita PNL la discutii.
George Russo
07 dec. 2020, 11:56
Liderul USR cheamă PNL la negocieri şi avertizează:

Liderul USR Cristian Ghinea, apropiat al preşedintelui Dan Barna, spune ca USR-PLUS si PNL ar trebui sa se apuce chiar de luni sa scrie programul comun de guvernare.El avertizeaza insa ca USR Plus nu va accepta orice ministere.

„Vom invita PNL la discutii pentru a pune bazele unei coalitii de guvernare, avem cele 40 de angajamente USR Plus din campanie, le vom declina foarte curand in masuri concrete pentru primele 100 de zile si pentru primul an de guvernare. Cred ca nu trebuie sa permitem AUR sa creasca.

Noi nu intram la guvernare de decor, dar este prea devreme sa spunem ce ministere dorim. Suntem dispusi la compromis, e evident ca premierul va trebui sa fie agreat de PNL si USR Plus, daca trebuie sa fie musai Ludovic Orban sau Dacian Ciolos o sa vedem,” declara Ghinea, intr-un interviu la Europa FM, citat de Ziare.com.

Liderul USR anunţă priorităţile partidului

„Primele reforme: taierea pensiilor speciale pentru parlamentari si pentru alesii locali, care trebuie facuta in urmatoarele doua saptamani, trebuie sa avem o reasezare a modului in care se redistribuie banii publici pentru localitati, avem din nou zero taxe pe salariul minim, o masura anti-saracie care este adevarata rezvolutie sociala in Romania.”, a declarat Ghinea.

Cristian Ghinea sustine ca liderul partidului Dan Barna nu are de ce isi dea demisia, dupa scorul obtinut la alegerile parlamentare. Asta desi USR Plus se astepta sa obtina cel putin 20% din voturi, scorul se pare ca va fi cu aproximativ 4 procente mai mic.

„USR Plus a fost presat din trei directii: participarea foarte slaba la vot, AUR si a treia atacurile bezmetice ale PNL impotriva noastra din campanie si folosirea lui Nicusor Dan ca un pion electoral. Ne-am stabilizat la 15%, este un pas de consolidare si mergem mai departe, nu avea Dan Barna ce sa schimbe in acest context. AUR a luat mai mult decat PNL si decat USR in anumite zone, inclusiv in Moldova, in anumite zone sarace, este o miscare demografica sustinuta de anumite institutii, banuiesc, catre acest partid. Este o surpriza.”, a adăugat Ghinea.

Citeşte şi: Dan Barna ar putea fi înlăturat de la conducerea USR, spune un apropiat al preşedintelui partidului

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Contracte de zeci de milioane pentru uniforme: cine îmbracă polițiștii de frontieră până în 2027
Capital.ro
UPDATE: Decizie pentru Călin Georgescu și Potra în dosarul de lovitură de stat. Curtea de Apel București a dat undă verde
Playtech.ro
Oficial: pensionarii primesc ajutoare în două tranșe. Lunile în care se vor face plățile și cine va primi până la 1.000 de lei
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Cum a fost găsit Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur: Suspecții au încheiat acorduri cu justiția VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj