LIGA 1, Gaz Metan Mediaş este noul lider, CFR Cluj a avut trei eliminaţi la Giurgiu şi a fost înfrântă. Clasamentul la zi

Astra Giurgiu a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-1), echipa CFR Cluj, în etapa a VIII-a a Ligii I. Clujenii au avut trei eliminaţi, antrenorul Dan Petrescu, fundaşul Camora şi portarul Vâtcă.

31 aug. 2019, 19:55

ASTRA-CFR CLUJ 3-1. Au marcat: Radunovici ’38 şi 64, ambele din penalti, V. Gheorghe ’57 / Păun ’27 şi ’90+1.

0-1, min. 27: Păun a marcat cu un şut spectaculos din drop, de la 23 de metri, după o pasă cu pieptul primită de la Itu;

1-1, min.38: Cestor l-a faultat pe Begue în marginea careului de 16 metri şi Radunovici a transformat penaltiul;

2-1, min. 57: Valentin Gheorghe a marcat din lovitură liberă de la 22 metri;

3-1, min, 64: Vâtcă a prins o minge centrată de Tamaş, apoi i-a dat o palmă lui Radunovici. Colţescu i-a acordat roşu lui Vâtcă şi a dictat penalti. Radunovici a marcat din nou de la 11 metri;

3-2, min, 90+1: Golofca, la primul meci pentru CFR, a luat o acţiune pe cont propriu de la mijlocul terenului, i-a pasat lui Păun, care a marcat din nou spectaculos, cu un şut la vinclu de la 16 metri. Acest gol a fost marcat de oaspeţi cu doi jucători mai puţin pe teren.

Dan Petrescu a protestat după cartonaşul galben primit de Pereira, în minutul 42. Se pare că tehnicianul l-a înjurat pe Colţescu, iar acesta i-a arătat cartonaşul roşu.

Camora a trântit în mod ostentativ o siclă de apă în momentul în care Colţescu i-a arătat cartonaşul galben antrenorului secund al clujenilor Valeriu Bordeanu, în minutul 58. Pentru acest gest, centralul i-a arătat fundaşului al doilea galben şi l-a eliminat.

Vâtcă a prins o minge centrată de Tamaş, apoi i-a dat o palmă lui Radunovici. Colţescu l-a eliminat direct pe portarul clujenilor, care a fost înlocuit de Adrian Rus. Atacantul Lacina Traore, aflat la primul meci pentru CFR Cluj, de la revenire, a părăsit terenul.

Constantin Budescu a revenit în echipa Astrei, intrând pe teren în minutul 69.