Liga 1. Pandurii, spulberată acasă de Botoşani, Viitorul a urcat pe 2. Rezultatele etapei şi clasamentul

FC Viitorul Constanța a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a 21-a Ligii 1. Într-o altă partidă jucată sâmbătă, Pandurii Târgu Jiu - FC Botoşani 0-3.

05 dec. 2015, 20:53

Viitorul Constanţa a deschis scorul în deplasarea de la Timişoara prin Florin Cernat (min. 21), dintr-un penalty contestat de gazde, fundașul Claudiu Belu negând că ar fi atins mingea cu mâna. Poli a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Ianis Zicu, acesta deviind cu capul un șut-centrare al lui Alex Curtean. Tot Cernat a marcat și golul victoriei (47), după o pasă a lui Bănel Nicoliță.

Într-un alt meci, sâmbătă, FC Botoșani a produs o mare surpriză prin victoria cu scorul de 3-0 (2-0) la Pandurii Târgu Jiu. Oaspeții conduceau cu 2-0, după prima jumătate de oră, prin golurile înscrise de Michael Ngadeu (14) și Sergiu Popovici (28). Botoșănenii au mai ratat ocazii de gol prin Popovici (25), Attila Hadnagy (31) și Gonzalo Cabrera (48). Ultimul gol al vizitatorilor a venit în prelungiri, când Stelian Cucu (90+5) a trimis în poartă, după Pedro Mingote a respins o lovitură liberă.