LIGA CAMPIONILOR. Dinamo a debutat cu victorie în grupa D. Succes uriaş contra lui Elverum

Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia norvegiană Elverum, cu scorul de 26-24 (12-11), în primul meci din grupa D a Ligii Campionilor.

12 sept. 2018, 18:45

Pentru Dinamo au marcat Bannour 5, Komogorov 4, Kuduz 4, Şandru 3, Descat 2, Savenco 2, Zulfici 2, Gavriloaia 2, Szasz 1, G. Mousavi 1, iar de la Elverum s-au remarcat Sandell 6 şi Frederiksen 4 reuşite.

În grupa D s-a mai jucat, tot miercuri, Riihimaen Cocks – Ademar Leon, scor 19-19 (13-11), iar al treilea meci va avea loc duminică, între Wisla Plock – Wacker Thun.

În etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare, cu spaniolii de la Ademar Leon, în 22 septembrie.

Potrivit regulamentului competiţiei, din grupele A şi B, superioare valoric, prima clasată se califică direct în sferturile competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-6 ajung în optimi, unde se vor afla şi două echipe din grupele C şi D, inferioare valoric.

Şase câştigătoare din optimi se vor alătura în sferturi câştigătoarelor grupelor A şi B, pentru cele patru locuri din semifinale.

Meciurile din optimi vor avea loc între 20-21 martie 2019, cele din sferturi între 24 aprilie şi 5 mai, iar Turneul Final Four în 1-2 iunie.

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este echipa Montpellier HB.