Liga Campionilor. Inter Milano, învinsă în ultimele secunde la Marsilia

Lui Cristi Chivu i se reproşează că l-a scăpat din marcaj pe marcatorul golului, Andre Ayew.

22 feb. 2012, 21:57

Ultimele două partide din cadrul optimilor de finală ale Champions League s-au jucat aseară, la Basel şi Marsilia, şi ambele s-au încheiat cu acelaşi rezultat, 1-0 pentru gazde.

Bayern Munchen a fost învinsă în Elveţia, în timp ce Inter Milano, cu Cristi Chivu printre titulari, a pierdut pe terenul lui Olympique Marseille. Italienii au dominat autoritar prima repriză a întâlnirii de pe Stade Velodrome, însă Forlan, Zarate şi Cambiasso n-au reuşit să-l învingă pe portarul Mandanda. În startul părţii secunde, Marseille a semănat panică în careul Interului, dar defensiva nerazzurilor a scăpat fără gol. Apoi, italienii au îngheţat jocul, iar ocaziile au devenit din ce în ce mai puţine.

Scorul a rămas 0-0 până în ultimul minut al prelungirilor, când italienii au primit lovitura de graţie. Cristi Chivu l-a scăpat din marcaj pe Andre Ayew, care a marcat la ultima fază a meciului şi le-a adus francezilor o victorie care le dă speranţe pentru returul din 13 martie.