LIGA CAMPIONILOR. Surprize URIAŞE în primele meciuri din grupe. Rezultatele şi marcatorii

Finalista Ligii Europa, Benfica Lisabona, a pierdut acasă, cu Zenit St. Petersburg, în prima etapă din grupele Ligii Campionilor. Leverkusen a luat bătaie la Monaco, iar Liverpool a învins în al treilea minut al prelungirilor pe Ludogoreţ.

16 sept. 2014, 16:03

Cele mai multe goluri, câte cinci s-au marcat la Madrid şi Pireu, iar marea surpriză a serii s-a consemnat chiar într-una din aceste partide. Atletico Madrid, finalista ultimei ediţii de Liga Campionilor, a pierdut cu 2-3 pe terenul lui Olympiakos, la doar trei zile după ce a învins Realul, pe Santiago Bernabeu.

În schimb, Real Madrid a oferit scorul serii, 5-1 cu FC Basel.

La capitolul surprize intră şi înfrângerea suferită de liderul din Bundesliga, Bayer Leverkusen, 0-1 la AS Monaco, formaţie ce a avut un start foarte modest de sezon în campionatul intern.

Campioana Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad, a avut un ghinion teribil la Liverpool, fiind învinsă cu 1-2 de „cormorani” printr-un gol marcat din penalty, de Steven Gerrard, în al treilea minut al prelungirilor.

Rezultatele de marţi:

GRUPA A

Olympiacos – Atletico Madrid 3-2 (Masuaku – min. 13, Affelay – min. 31, Mitroglou – min. 73/Mandzukic – min. 38, Griezmann – min. 86)

Juventus – Malmo FF 2-0 (Tevez – min. 59 şi 90)

GRUPA B

Liverpool – Ludogoreţ Razgrad 2-1 (Balotelli – min. 82, Gerrard – min. 90+3, din 11 m/Abalo – min. 90)

Real Madrid – FC Basel 5-1 (Suchy – min. 14, aut., G. Bale – min. 30, C. Ronaldo – min. 31, J. Rodriguez – min. 38, Benzema – min. 79/D. Gonzalez – min. 38)

GRUPA C

AS Monaco – Bayer Leverkusen 1-0 (Moutinho – min. 61)

Benfica Lisabona – Zenit St. Petersburg 0-2 (Hulk – min. 5, Witsel – min. 22)

GRUPA D

Galatasaray – Anderlecht 1-1 (B. Yilmaz – min. 90+1/Praet – min. 52)

Borussia Dortmund – Arsenal Londra 2-0 (Immobile – min. 45, Aubameyang – min. 48)