LISTA celor 49 de ţări care intră în zona galbenă: se impune carantina pentru o perioadă de 14 zile

Un număr de 49 de ţări au fost incluse de Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă pe lista zonelor de risc epidemiologic ridicat pentru care, începând de miercuri, se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România din acestea.
Romania TV
07 oct. 2020, 03:27
LISTA celor 49 de ţări care intră în zona galbenă: se impune carantina pentru o perioadă de 14 zile

Conform Hotărârii CNSU, începând cu data de 7 octombrie, în zona galbenă sunt ţări precum Israel, Spania, Republica Moldova, Franţa, Olanda, Belgia, Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, Ungaria, Ucraina, Austria, informează Agerpres.

Ce obligaţie au persoanele care vin în România dintr-o ţară aflată în zona galbenă. Lista ţărilor incluse pe lista galbenă

Lista completă a acestor ţări pentru care, de miercuri, s-a impus carantina la domiciliu pentru 14 zile, este următoarea:

* Israel
* Andorra
* Muntenegru
* Bahrain
* Aruba
* Argentina
* Guam
* Bonaire, Saint Eustatius and Saba
* Spania
* Cehia
* Costa Rica
* Puerto Rico
* Bahamas
* Republica Moldova
* Franţa
* Olanda
* Gibraltar
* Polinezia Franceză
* Sint Maarten
* Liban
* Belgia
* Panama
* Capul Verde
* Statele Unite ale Americii
* Peru
* Kuweit
* Columbia
* Brazilia
* Armenia
* Marea Britanie
* Islanda
* Oman
* Irak
* Maldive
* Paraguay
* Luxemburg
* Belize
* Emiratele Arabe Unite
* Palestina
* Danemarca
* Libia
* Ungaria
* Chile
* Slovacia
* Ucraina
* Austria
* Curacao
* Georgia
* Qatar

Se exceptează de la această măsură persoanele care sosesc în România din ţările/zonele cu risc epidemiologic ridicat, dacă rămân pe teritoriul naţional pentru o perioadă mai mică de 3 zile (72 de ore) şi prezintă un test negativ pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea intrării pe teritoriul naţional.

Persoanele care sosesc în România din ţările/zonele cu risc epidemiologic ridicat şi intră în carantină pentru o perioadă de 14 zile pot ieşi după a 10 zi, dacă efectuează un test pentru SARS-CoV-2 în a 8 a zi de carantină, iar rezultatul acestuia este negativ şi nu prezintă simptomatologie specifică.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Primele doze de tratament experimental contra hantavirusului au ajuns în Europa. Medicamentul a fost folosit și în România în timpul pandemiei de COVID-19
Capital.ro
Parlamentul schimbă regulile pentru pensionari și veteranii de război. Talonul de pensie va include cod QR
Playtech.ro
Când scad preţurile la curent. Planul anunțat Ilie Bolojan pentru ieftinirea energiei în România
Adevarul
Imagini șocante într-un autobuz din Piteşti. Bătaie în toată regula între şofer şi o femeie. Mai mulţi pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale
wowbiz.ro
Noi detalii șocante în cazul crimei din Târgu Jiu. Bătrâna ucisă de nepot obținuse ordin de protecție împotriva fiicei sale. Astăzi femeia a făcut scandal cu vecinii: „Voi i-ați dat nas nenorocitei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Nu am mai văzut așa ceva” Semnele ignorate înaintea măcelului din Târgu Jiu. Vecinii au avertizat-o pe bătrână că nepotul plănuiește să o omoare
iamsport.ro
Era apropiat de Gigi Becali, dar acum șterge pe jos cu el: ”Ești o gâză mică, te crezi mai dihai decât Iulius Cezar, nu mai gândești normal! Peștele se împute de la cap”
MediaFlux
Urmează cinci ani ”de foc”. ONU avertizează că vin temperaturi record
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți