LISTA posibililor miniştri în Guvernul Ponta

Preşedintele Traian Băsescu a semnat vineri decretul prin care îi încredinţează liderului PSD Victor Ponta misiunea de a forma viitorul Guvern. România TV a prezentat lista posibilului cabinet Ponta, care include nume ca Daniel Constantin, Călin Popescu Tăriceanu, Liviu Dragnea sau Ecaterina Andronescu.
Romania TV
27 apr. 2012, 16:39
LISTA posibililor miniştri în Guvernul Ponta

Iată lista posibililor miniştri din guvernul Ponta:

Min Finanţelor – Claudiu Doltu/Daniel Chiţoiu.
Min Economiei – Călin Popescu Tăriceanu/senatorul PSD Iulian Bădescu
Min Externe – Titus Corlăţean
Min Dezvoltării Regionale şi Turismului – Liviu Dragnea/Relu Fenechiu/Alin Burcea
Min Culturii – Mircea Diaconu
Min Muncii – Mariana Câmpeanu/Corina Creţu
Min Justiţiei – Dan Şova
Ministerul Apărării – Corneliu Dobriţoiu
Min Administraţiei şi Internelor – Ioan Rus/Victor Paul Dobre
Min Sănătăţii – Eugen Nicolăescu/Florian Popa/Nicolae Bănicioiu
Min Agriculturii – Daniel Constantin
Min Transporturilor – Dan Tudorache/Relu Fenechiu/Eduard Helvig
Min Mediului – Rovana Plumb/Carmen Moldovan
Min Educaţiei – Ecaterina Andronescu/Vasile Dâncu/Andrei Marga
Min Afacerilor Europene – Mircea Geoană/Leonard Orban
Min Comunicaţiilor – Diana Voicu-Tudor Chiuariu
Secretar general al guvernului: Eugen Bejinariu
Purtător de cuvant: Bogdan Teodorescu

UPDATE: Liderul PNL Crin Antonescu a confirmat, vineri seară, răspunzând unei întrebări, că Mircea Diaconu şi Corneliu Dobriţoiu ar putea fi nominalizaţi la Cultură şi, respectiv, Apărare, în Cabinetul Ponta, el dând asigurări că USL poate negocia cele „20 de ministere sau câte vor fi”, potrivit MEDIAFAX.

Despre posibila preluare de către Varujan Pambuccian a fotoliului de la Comunicaţii în Guvernul Ponta, liderul PNL Crin Antonescu a declarat că nu i s-a propus liderului Minorităţilor şefia Comunicaţiilor pentru votul la moţiune, el precizând însă că dacă premierul desemnat consideră că un reprezentant al minorităţilor este bun pentru a fi ministru, nu este nicio problemă.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, în mare secret, cu sicriul lui Mircea Lucescu la ora 7:30 în dimineața înmormântării! Răzvan Lucescu, solicitare expresă de care nimeni nu a știut. Exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Gigi Becali anunță public: Omul așa crede
Playtech.ro
Ce semnificație are a doua zi de Paște în tradiția ortodoxă și ce obiceiuri se respectă
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Edi Iordănescu confirmă: Mircea Lucescu i-a cerut să rămână la națională! Dezvăluiri din culise
MediaFlux
Se schimbă banii în România. BNR: „Moneda unică reduce riscul derapajelor economice”
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj