Liviu Dragnea acuză delegaţia Comisiei Europene din România că a transmis informaţii false la Bruxelles

Liderul PSD Liviu Dragnea acuzat, luni, delegaţia Comisiei Europene din România de faptul că ar fi transmis informaţii false la Bruxelles referitoare la acţiunea Guvernului Dăncilă privind legile din sistemul judiciar.
Iulian Tudor
29 ian. 2018, 21:25
Liviu Dragnea acuză delegaţia Comisiei Europene din România că a transmis informaţii false la Bruxelles

Întrebat cum îşi explică poziţia critică a preşedintelui şi prim vicepreşedintelui Comisiei Europene, Jean Claude Junker şi Frans Timmermans, referitoare la legile justiţiei, Dragnea a răspuns: „Picătură cu picătură, minciună dusă picătură cu picătură şi de aici din ţară şi de la Bruxelles şi de către europarlamentari, dar şi de către funcţionari de acolo. Îi spune domnului comisar, îi spune domnului director general şi se creează, aşa, o reţea”.

Liviu Dragnea: Domnul Pahonţu, şeful SPP, i-a transmis lui Paul Stănescu că voi fi executat în martie

„Cum e posibil ca delegaţia Comisiei Europene din România să transmită informaţii false? Transmise la toţi comisarii europeni?”, a adăugat Dragnea, care a lecturat de pe o fişă următorul text: „Din declaraţiile recente ale noului premier – şi asta era cu o zi înainte de 24 ianuarie, doamna Dăncilă nu făcuse niciun fel de declaraţii, a evitat presa – Viorica Dăncilă rezultă că în timpul mandatului său Guvernul va solicita rapiditate în ceea ce priveşte atât adoptarea legilor Justiţiei – care sunt adoptate – cât şi o versiune revizuită a Codului penal şi de procedură penală”, a spus Dragnea, potrivit Mediafax.

„Câte alte minciuni de genul ăsta s-or mai fi spus anul ăsta? Sigur că mie nu mi se pare absolut deloc corect şi cinstit faţă de România”, a adăugat Dragnea.

Liderul PSD şi-a exprimat speranţa ca preşedintele Klaus Iohannis va discuta, la Bruxelles, în plen sau în privat cu preşedintele Junker despre „tipul ăsta şi modul în care se iau informaţii din România”.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Momentul în care un balon cu aer cald lovește o clădire și apoi se prăbușește în centrul orașului. Totul a fost fost filmat 
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a fost aşteptat la FCSB de fanul care a plâns în aeroport la plecarea în Arabia: “E o mare bucurie că s-a întors acasă! A fost idolul meu, avem 7-8 ani şi eram afectat”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, apel național. Gestul pe care românii trebuie să-l facă sâmbătă, la 12 fix: În curte, la biserică sau la margine de drum
Playtech.ro
Cum să tai trandafirii primăvara pentru flori bogate în vară. Trebuie să fii atent la muguri
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri” din vest, la jumătate. Finalizarea ei în 2026 devine tot mai incertă
wowbiz.ro
Accident mortal pe DN6, în Giurgiu! Momentul impactului dintre cele două autoturisme. Ce s-a văzut pe camera de bord
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Gabriela Ciobanu, purtătoarea de cuvânt a IPJ Bacău
iamsport.ro
Bombă! La ce echipă va merge Mirel Rădoi din vară, după FCSB. Este în primăvara europeană: 'Am o informație'
MediaFlux
Cea mai așteptată autostradă din România este aproape de finalizare. Noi detalii despre stadiul lucrărilor pe A0
stirilekanald.ro
Bărbatul înjunghiat de vecin, în Crevedia, a murit: A făcut...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj