Liviu Dragnea: PSD nu poate intra în parteneriat cu PRU

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a respins vehement orice colaborare cu Partidul România Unită, condus de Bogdan Diaconu.
Filip Stan
01 sept. 2016, 10:38
Liviu Dragnea: PSD nu poate intra în parteneriat cu PRU

„România se află în faţa unor mari provocari şi nu cred că răspunsul la aceste provocări este un partid naţionalist. Nu vrem să avem niciun fel de relaţie cu un partid naţionalist. Susţinem parteneriatele strategice pe care le are România”, a punctat liderul PSD.

Liviu Dragnea a amintit că PRU are nişte protocoale cu partide cu mari probleme şi cu finanţare din est.

„Doctrina noastră este complet diferiă de doctrina nationalista, extremista. PSD nu poate intra in parteneriat cu PRU”.

Citeşte şi:  Victor Ponta despre PRU: „Ar fi bine să avem un partid naţional, naţionalist. Cred în această idee”

Victor Ponta a declarat, miercuri, la B1, că a vorbit cu Bogdan Diaconu, preşedintele Partidului România Unită (PRU), căruia i-a spus că îl ajută în această construcţie, dar a menţionat că nu s-a consultat cu conducerea PSD şi că, în opinia sa, acest partid poate face 10% la parlamentare, iar el crede într-un guvern PSD-ALDE-PRU.

Despre data alegerilor

„Consider ca data aleasă de Executiv este o greseala a Guvernului. Este o decizie care ar putea avea ca scop reducerea numarului de votanti. Liderii PNL au făcut presiuni ca data alegerilor parlamentare să fie 11 decembrie”.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Alertă înainte de Turcia – România! Starul lui AS Roma s-a antrenat separat și poate rata barajul. Video
Capital.ro
Un fost selecționer a murit. Tragedie înainte de meciul Turcia-România. Doliu în fotbal
Playtech.ro
Cât de des ar trebui să faci duș în funcție de vârstă și stil de viață
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
Prima decizie radicală luată de Rusia după războiul din Iran. Vecinii cei mai apropiați, vizați direct
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj