Liviu Dragnea rămâne în închisoare. Instanţa i-a respins cererea de eliberare condiţionată

Judecătoria Sectorului 5 a respins marţi solicitarea lui Liviu Dragnea de eliberare condiționată. Fostul lider al PSD a solicitat să fie eliberat din închisoare, unde execută o pedeapsă de 3 ani şi 6 luni în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.
Daniel Spătaru
27 apr. 2021, 13:53
Liviu Dragnea rămâne în închisoare. Instanţa i-a respins cererea de eliberare condiţionată
UPDATE:

„Respinge ca neîntemeiată cererea de liberare condiţionată formulată de petentul condamnat DRAGNEA NICOLAE LIVIU. Fixează termen după expirarea căruia propunerea sau cererea de liberare condiţionată pot fi reînnoite la data de 27.06.2021. În temeiul art. 275 alin. 2 C.pr.pen. obligă petentul la plata sumei de 100 de lei cu titlul de cheltuieli judiciare. Cu drept de a formula contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 27.04.2021.”

UPDATE: Liviu Dragnea a fost audiat prin videoconferință, marți, în timpul procesului în care cere să fie eliberat condiționat din penitenciar. El le-a spus judecătorilor de la Judecătoria Sectorului 5 că a stat destul în penitenciar și că s-a reabilitat. „Cred că am stat destul în penitenciar. Vă rog să îmi admiteți cererea. M-am reabilitat și cred că pot face bine dacă voi fi eliberat”, le-a spus judecătorilor.

Liviu Dragnea ar putea ieşi din închisoare înainte de termen. Instanța a rămas în pronunțare în procesul lui Liviu Dragnea, care solicită eliberarea condiționată.

Avocata Flavia Teodosiu și-a argumentat cererea în fața instanței afirmând, între altele, că Dragnea ”a fost stăruitor în munca, are aviz favorabil în unanimitate” și că ”există și o hârtie de la o firmă dispusă să îl angajeze pe domnul Dragnea.”

Procurorul DNA a cerut respingerea cererii pe motiv că Dragnea nu a dat dovezi temeinice de îndreptare iar faptul că apreciază că a fost condamnat politic ”denotă că nu a înțeles sa se conformeze normelor de drept”. Procurorul a amintit și faptul că anul trecut a acordat un interviu neautorizat. DNA a mai solicitat amânarea eliberării condiționate cu șase luni.

Magistraţii Judecătoriei Sectorului 5 judecă astăzi cererea de eliberare condiţionată formulată de avocatul fostului lider PSD, dupa ce Comisia de liberare condiţionată de la Penitenciarul Rahova a dat aviz favorabil pentru ieşirea din detenţie mai devreme a lui Liviu Dragnea, constatând că sunt îndeplinite toate condiţiile legale. Liviu Dragnea a ispăsit 2 din cei 3 ani si 6 luni la care a fost condamnat în dosarul angajărilor fictive.

Citeşte şi Ce va face Marcel Ciolacu după ce Liviu Dragnea iese din închisoare. „Este posibil să mergem la o partidă de pescuit”

Judecătoria Sectorului 5 a admis, vinerea trecută, plângerea fostului șef al PSD Liviu Dragnea, făcută împotriva Penitenciarului Rahova. În urma deciziei instanței, lui Dragnea i se vor recunoaște cele 49 de zile în care fostul lider PSD susține că ar fi vrut să muncească, dar nu ar fi fost lăsat.

Dragnea s-a plâns instanței că interdicţia de a ieşi la muncă timp de 49 de zile dată de conducerea penitenciarului l-a împiedicat să primească avizul de eliberare condiționată al comisiei în luna februarie.

Liviu Dragnea a primit aviz pozitiv din partea Comisiei de liberare condiţionată a Penitenciarului Rahova, ceea ce înseamnă că poate merge mai departe în instanţă pentru a cere eliberarea.

„Evident că s-a bucurat. Ceea ce pot să vă spun este faptul că este o confirmare a îndeplinirii tututor condiţiilor legale pentru aplicarea dispoziţiei legale în acest sens, respectiv a liberării condiţionate, ceea ce înseamnă că a îndeplinit fracţia de de două treimi din care evident s-au scăzut zilele de muncă şi bineînţeles a îndeplinit toate toate celelalte condiţii cumulativ prevăzute de lege. Dacă ar fi fost lăsat să iasă la muncă în toată această perioadă, respectiv din 29 iunie 2020 până spre jumătatea lunii februarie, ar fi putut aplica pentru această liberare condiţionată încă din februarie”, a explicat avocata lui Liviu Dragnea, într-o intervenţie telefonică la România TV.

Liviu Dragnea se află în penitenciar din 27 mai 2019, când a fost condamnat definitiv de Instanţa supremă pentru instigare la abuz în serviciu la 3 ani şi 6 luni de închisoare în dosarul angajărilor fictive la de DGASPC Teleorman.

Citeşte şi Liviu Dragnea este aşteptat acasă de Codrin Ştefănescu: „Toţi au înţeles că ai fost deţinut politic. E prea strigător la cer!”

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Care este, de fapt, relația actuală dintre Ilie Năstase şi Ioana. Soția fostului mare tenismen explică situația: ”Eu îmi respect angajamentele”
Capital.ro
Codul Muncii 2026. Beneficii pentru angajații din România care lucrează de Paște. Obligație pentru angajatori
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A stat în vacanță la hotelul lui Gică Hagi, dar nu vrea să se mai întoarcă: ”Am renunțat!”. Ce l-a nemulțumit
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj