Liviu Dragnea va candida la alegerile parlamentare din 9 decembrie

Preşedintele CJ Teleorman, Liviu Dragnea, a anunţat, miercuri, într-o conferinţă de presă susţinută la Alexandria, că a decis să candideze la alegerile parlamentare din 9 decembrie, el precizând că această decizie a fost una "importantă şi grea".
Romania TV
24 oct. 2012, 09:25
Liviu Dragnea va candida la alegerile parlamentare din 9 decembrie

„Peste 70%, în jur de 74% dintre teleormăneni au spus că pentru acest judeţ ar fi mai bine dacă eu voi fi în Parlament. Colegii mei primari au spus acelaşi lucru şi nu au spus ce au visat ei noaptea, au spus ce au discutat cu cetăţenii din comunităţile lor. Astfel că am luat această decizie, care este o decizie importantă şi grea pentru mine”, a spus Dragnea.

El a precizat că sunt multe motive care l-au determinat să candideze la alegerile parlamentare, de la dorinţa de a reprezenta la vârf judeţul Teleorman la necesitatea de a-şi face datoria faţă de românii care au votat, la referendum, demiterea preşedintelui Traian Băsescu.

„Sunt multe motive care m-au determinat să fac aceast lucru şi o să enumăr câteva dintre ele: în primul rând vreau să reprezint la vârf judeţul Teleorman, care îmi este foarte drag şi cetăţenii acestui judeţ, care îmi sunt foarte dragi. A venit vremea să fac mai mult pentru ei, a venit vremea ca încrederea acordată să o folosesc în Parlamentul României”, a spus Dragnea.

El a spus că al doilea motiv al candidaturii sale priveşte necesitatea de a-şi face datoria faţă de românii care au votat demiterea preşedintelui Traian Băsescu la referendum.

„Al doilea motiv îl reprezintă cei 7,4 milioane de români care astă vară au spus ceva profund şi chiar dacă voi rămâne singur, chiar dacă mi se vor deschide încă o sută de dosare, nu voi ezita, îmi voi achita obligaţia faţă de ei, şi anume să li se facă dreptate până la capăt”, a spus Dragnea.

El a arătat că un al treilea motiv este reprezentat de necesitatea ca în România să se realizaze un proiect naţional, un proiect de ţară, el precizând că din 2013 se va realiza reforma constituţională, reforma administrativă, descentralizarea şi un plan, o strategie cu termene precise şi clare de dezvoltare durabilă a României.

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, că secretarul general al partidului, Liviu Dragnea, i-a transmis că ar dori să candideze la alegerile parlamentare pentru un post de deputat, el arătând că va confirma candidatura acestuia când va primi lista de candidaţi de la Teleorman.

„Mie mi-a spus că ar dori să candideze pentru un post de deputat. Când îmi vine lista de la Teleorman, vă confirm”, a spus Ponta, întrebat dacă Dragnea va candida la parlamentare.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Victor Ponta, dezvăluirea momentului. Care este povestea pozei de Paște, cu Georgescu și Simion. „Călin s-a supărat!”
Capital.ro
Cea mai mare actriță pe care românii au pierdut-o. Nu poate fi uitată. A lăsat în urmă o carieră remarcabilă
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu casa moștenită dacă nu deschizi succesiunea. Termene, riscuri și sancțiuni
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Cum vede șeful Inscop finala prezidențială: „9 din 10 votanţi PSD l-ar vota pe George Simion şi nu pe domnul Nicuşor Dan”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Pozele false aruncate de Elena Lasconi pot răsturna alegerile prezidențiale
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Cutremur azi-dimineață în România! În ce zonă s-a produs și ce magnitudine a avut seismul
Cancan.ro
Andrew Barabancea, decizie RADICALĂ după ce a suferit un infarct la 24 de ani. Totul este pentru binele lui
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Se achită câte 91 de lei, cash sau card. Ai timp maxim 48 ore să plătești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Gesturile interzise la alegeri prezidențiale 2025. Recomandările Biroului Electoral Central pentru alegători
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Locul din România pe care să nu îl ratezi. Trebuie să ajungi acolo măcar o dată în viață