Liviu Voinea: Mă aştept la o creştere economică de cel puţin 3,5% pentru primul trimestru

Economia României a înregistrat o creştere economică de cel puţin 3,5% în primul trimestru, având în vedere datele referitoare la producţia industrială şi consum, apreciază ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, transmite Agerpres.
Romania TV
14 mai 2014, 09:10
Liviu Voinea: Mă aştept la o creştere economică de cel puţin 3,5% pentru primul trimestru

‘Mâine (joi – n.red.) se vor publica rezultatele pe primul trimestru şi acum îmi iau pălăria de ministru şi mi-o pun pe cea de analist, ceea ce am fost anterior, iar pe baza datelor despre producţia industrială şi consum, care sunt deja publicate pentru primul trimestru, eu mă aştept la o creştere de cel puţin 3,5% pentru primul trimestru’, a declarat Liviu Voinea, la reuniunea anuală a Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) de la Varşovia.

Acesta a spus că, luând în calcul sezonalitatea, România ar putea avea o creştere economică de cel puţin 4% pentru întregul an 2014.

Potrivit ministrului delegat pentru Buget, România este diferită, în sensul bun al cuvântului, de restul pieţelor emergente, pentru că are un deficit de cont curent redus, nu depinde de gazul rusesc decât într-o măsură redusă, are o creştere economică solidă şi să intre în zona euro în 2019.

La finele anului trecut, la momentul realizării proiectului de buget pentru acest an, Guvernul a estimat o creştere economică de 2,2% pentru acest an.

La începutul acestei luni, Comisia Europeană (CE) a îmbunătăţit din nou previziunile privind creşterea economică a României în 2014 şi 2015, estimate acum la 2,5% în 2014 şi 2,6% în 2015, faţă de de 2,3% şi respectiv 2,5%, cât estimase la momentul prezentării previziunilor de iarnă, în februarie.

Fondul Monetar Internaţional estimează că, în acest an, România va înregistra o creştere economică de 2,2%, urmată de un avans de 2,5% în 2015.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Cristi Chivu a luat toată Italia prin surprindere! Ultima oară când a făcut asta, Inter s-a prăbușit
Capital.ro
Elena Udrea, mărturii în premieră despre viața după gratii. Cât valorează un deținut. A spus suma exactă în bani
Playtech.ro
Cât costă un loc de parcare în Chiajna în 2026. Internauţii, uimiţi de preţurile ridicate: „Atât era o garsonieră acolo în 2013”
Adevarul
Cămile injectate cu acid hialuronic în buze și cu lifting facial, descalificate la un concurs de frumusețe
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Costi Bălășoiu, un consilier local din Argeș, a fost găsit fără viață în locuința sa. Lângă el se afla o armă și un bilet
iamsport.ro
Decesul surorii i-a marcat viața fostului antrenor de la Universitatea Craiova: ”Avea 19 ani, părinții au fost devastați, o tragedie fără margini”
MediaFlux
Când se dau bani în plus pentru pensionari și mame. Discuția finală dintre Nicușor Dan și liderii Coaliției
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj