Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 5.000 de euro. Se vinde cu tot cu terenul de 2.800 mp

Piața imobiliară din România se menține la prețuri ridicate. Deși prețurile solicitate de proprietari rămân mari, volumul tranzacțiilor a înregistrat o scădere în ianuarie 2026 față de decembrie 2025. Cluj-Napoca rămâne cel mai scump oraș, depășind pragul de 3.300 €/mp util pentru locuințele noi.
Alina Costache
11 feb. 2026, 12:22
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 5.000 de euro. Se vinde cu tot cu terenul de 2.800 mp

O casă din localitatea Boțești, județul Vaslui, se vinde la licitație publică cu un preț de la 5.000 euro (25.000 lei). Potrivit anunțului prezentat de Gandul, casa are o suprafață de 25 mp, cu două camere și dispune de un teren intravila împrejmuit în suprafață de 2.800 mp în acte, măsurați fiind 2.904 mp, din care 454 mp având categoria de folosință „curți-construcții”, 1.542 mp având categoria de folosință „arabil”, iar 908 mp, având categoria de folosință 1 „vie”.

Citește și: Localitatea din România în care o casă cu teren de peste 300 mp se vinde cu 7.000 Euro

Casa este o locuință cu regim de înălțime P, edificată în 1961, având suprafață construită la sol de 33 mp.

Casa este construită din paiantă, acoperită cu țiglă. Proprietatea dispune de electricitate, accesul către teren se face din strada pietruită, cu deschidere de 31 metri.

Citește și: Localitatea din România unde poți cumpăra o casă cu doar 10.000 de euro. Terenul de 1.000 mp este inclus

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Satul din Germania cu doar 7500 de locuitori, fără gară, cu două benzinării și trei brutării, care va avea echipă în Bundesliga. Povestea unei ascensiuni miraculoase, ce fotbalist român a jucat aici
Capital.ro
EXCLUSIV. Dezvăluiri despre Călin Georgescu. Adevărul de la prezidențiale. Crin Antonescu: M-am speriat!
Playtech.ro
Orașul european superb care oferă bani celor care renunță la autoturism. Şoferii primesc peste 1.200 de euro
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi