Locul de vis din România unde dai doar 500 de euro pentru o casă. Se află în județul Sibiu și e un loc cu mult potențial turistic

România are o mulțime de locuri cu adevărat spectaculoase, cu peisaje de poveste pe care turiștii le adoră. Cei mai mulți români merg în aceste locuri în vacanță, își caută cazare pe o perioadă scurtă de timp și se bucură de relaxare.
Alina Costache
28 feb. 2023, 19:28
Locul de vis din România unde dai doar 500 de euro pentru o casă. Se află în județul Sibiu și e un loc cu mult potențial turistic

Mulți doar visează la ideea de a avea o casă de vacanță undeva la munte sau într-o zonă cât mai liniștită, departe de haosul din orașele mari. Și asta tocmai pentru că prețurile sunt colosale, nu oricine și permite să achiziționeze o casă. Ei bine, există, totuși, un loc de vis în România unde o casă costă doar 500 de euro.

Citește și „Mica Romă”, localitatea din Maramureş cu peisaje idilice şi obiective turistice unice şi bizare: şoseaua pe care maşinile coboară… la deal, poarta la care curge pălincă şi locurile care poartă urmele haiducului Pintea

Locul de vis din România unde dai doar 500 de euro pentru o casă

Locul unde vă puteți bucura de liniște și relaxare și unde găsiți de cumpărat o casă cu doar 500 de euro se numește Gherdeal. În momentul de față sunt doar șapte persoane în vârstă care locuiesc în acest sat. Pentru a vă bucura de peisajele spectaculoase din acest sat trebuie să mergeți către Făgăraș, să străbateți 244 de kilometri în circa patru ore, iar apoi să mai mergeți alți 37 de kilometri. Atunci când sunteți pe aproape trebuie să intrați pe drumul Cincu spre sat.

„Aici, o casă costă cam 20 – 24 de milioane de lei vechi. N-a mai rămas mare lucru din ele. Oamenii au plecat, mânca-i-ar amarul. Pe atunci era un sat frumos și bine populat. Sașii au plecat în Germania sau în Austria, cei care au rămas și-au făcut un rost pe la oraș. Acum este aproape pustiu și cei mai mulți locuitori au peste 60 de ani”, au declarat sătenii.

Citește și Delta Siretului, locul în care natura îţi oferă peisaje feerice, linişte binecuvântată şi experienţe memorabile în căsuţele plutitoare

Gherdeal e un sat uitat de lume, iar acolo există o pensiune a cărei proprietar e un român de origine săsească. Omul de afaceri nu locuiește în România, ci în Germania, și a cumpărat jumătate de sat ca să-și deschidă afacerea cu pensiunea ce poartă numele de „La trei”.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Secretul pe care Ion Țiriac i l-a zis Simonei Halep. Se întâmpla de fiecare dată când ieșea pe teren
Capital.ro
ITP 2026. RAR anulează inspecția tehnică periodică. Documentul devine nul. Regulă pentru proprietarii de mașini
Playtech.ro
Cine primeşte bani pentru prima zi de concediu medical: lista categoriilor exceptate de la regulă
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil