Loredana Toma, dublă campioană mondială la haltere! Cum arată palmele sportivei

Loredana Toma a câştigat, marţi, medalia de aur la totalul olimpic şi la stilul smuls, în cadrul categoriei 71 kg, la Campionatele Mondiale de haltere de la Bogota.

13 dec. 2022, 10:47

Loredana Toma, dublă campioană mondială la haltere! Românca a câştigat medalia de aur la totalul olimpic şi la stilul smuls, în cadrul categoriei 71 kg, la Campionatele Mondiale de haltere de la Bogota, cu un total de 256 de kilograme, iar la smuls a avut 119 kg, nou record mondial de seniori. Loredana Toma a încheiat pe locul 4 la stilul aruncat, cu încercările reuşite la 133 şi 137 Kg.

Citeşte şi: Nadia Comăneci, vizită surpriză în România. Unde a mers prima dată după ce a ajuns în Bucureşti FOTO

Federația Română de Haltere a publicat o fotografie în care se văd palmele sportivei, arătând cât de multe sacrificii necesită acest sport.

Citeşte şi: Cine e Mihaela Cambei, halterofila de 20 de ani care a ajuns vicecampioană mondială la stilul smuls VIDEO

CM de la Bogota reprezintă și competiție de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris.