Lovitură dură pentru cele două moştenitoare ale unui milionar italian. Motivul pentru care a fost sechestrată toată averea

Cele două moştenitoare ale unui milionar italian au primit o veste proastă. Tribunalul civil din Ancona a pus sechestru pe moștenirea de peste un milion de euro pe care trebuiau să o primească de la bărbat, deoarece i-au fost alături în ultimii ani de viață.
Romania TV
04 sept. 2020, 08:29
Lovitură dură pentru cele două moştenitoare ale unui milionar italian. Motivul pentru care a fost sechestrată toată averea

Instanța așteaptă acum administrarea tuturor probelor, fapt care s-ar putea întâmpla în câteva luni sau chiar ani, potrivit presei italiene, citată de Digi24.ro.

Moştenirea este de aproximativ 1 milion de euro și un apartament 

Două românce, de 42 și 31 de ani, au moștenit de la un italian bogat, decedat la vârsta de 66 de ani, peste un milion de euro, printr-un testament încheiat în 2018. Anul acesta, în luna martie, bărbatul, care nu a fost căsătorit și nu a avut copii, a murit. Când au aflat de moștenire, cele mai apropiate rude ale bărbatului, patru verișoare, au contestat testamentul afirmând că la data la care acesta a fost semnat acesta nu se afla în deplinătatea facultăților mintale.

Avem convingerea că testamentul a fost semnat când proprietarul nu era în deplinătatea facultăților mintale și nu avea capacitatea să înțeleagă ce a semnat, a spus avocatul rudelor, Luigi Fiori.

Inițial, după depunerea contestației rudelor, Tribunalul din Ancona a blocat procedura de acordare a moștenirii – aproximativ 1 milion de euro în numerar și un apartament – deși din acte rezulta că româncele sunt moștenitoare de drept. Însă, după ce la dosar au fost depuse mai multe probe și mărturii, instanța a decis instituirea sechestrului cerut de rude, până la finalizarea cercetărilor.

Gabriele Galeazzi, reprezentantul legal al celor două românce, spune, însă, că testamentul a fost semnat la notar și că există documente care să ateste că bărbatul era lucid în momentul în care a încheiat actul de moștenire.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Cât costă biscuiții pe care îi consumă Lionel Messi în fiecare dimineață la Cupa Mondială. Au un ingredient delicios și este un desert foarte popular în Argentina
Capital.ro
Pensie 2026. Casa de Pensii poate cere înapoi banii în aceste cazuri. Ce trebuie să știe toți pensionarii
Playtech.ro
Cele mai periculoase plaje din Grecia din cauza curenților. Ce trebuie să știe turiștii înainte să intre în apă
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Horoscop 17 iulie. O zodie dă lovitura în carieră, iar alta primește o veste care îi poate schimba complet planurile
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România