Lovitură pentru RUSIA: UE ar putea opri finanţarea BERD şi BEI

Rusia este cel mai mare beneficiar de finanţare din partea BERD, cu 1,8 miliarde de euro (2,5 miliarde de dolari) în ultimul an. De asemenea, BEI a acordat Rusiei în 2013 credite în valoare de 1,4 miliarde de dolari.
Alina Costache
16 iul. 2014, 10:20
Lovitură pentru RUSIA: UE ar putea opri finanţarea BERD şi BEI

Liderii Uniunii Europene vor acţiona pentru blocarea împrumuturilor pentru proiecte noi în Rusia de către Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) şi Banca Europeană pentru Investiţii (BEI) şi vor extinde anvergura altor sancţiuni, ca răspuns la acţiunile Moscovei în Ucraina, conform unui proiect de declaraţie obţinut, miercuri, de Reuters.

Miercuri, are loc la Bruxelles o reuniune a liderilor UE, care vor cere BEI (bancă deţinută şi controlată de cele 28 de state UE) să suspende finanţarea noilor proiecte din sectorul public rus, se arată în document. De asemenea, statele Uniunii Europene vor acţiona împreună pentru oprirea finanţării de noi proiecte în Rusia de către BERD.

În plus, UE va extinde sfera activelor îngheţate la anumite companii şi organizaţii care subminează suveranitatea Ucrainei, se arată în document.

Rusia este cel mai mare beneficiar de finanţare din partea BERD, cu 1,8 miliarde de euro (2,5 miliarde de dolari) în ultimul an. De asemenea, BEI a acordat Rusiei în 2013 credite în valoare de 1,4 miliarde de dolari.

În cazul BERD, decizia ar fi mai dificilă, întrucât şi alte ţări, printre care şi Rusia, au participaţii la bancă. Cu toate acestea, guvernele UE au o prezenţă suficient de puternică în consiliul care aprobă proiectele, au declarat recent oficiali guvernamentali europeni, sub protecţia anonimatului.

BERD, deţinută de 64 de ţări şi două instituţii interguvernamentale, susţine dezvoltarea economiilor de piaţă şi a democraţiei. De la începutul activităţii sale, BERD a investit aproximativ 6,2 miliarde euro în peste 330 de proiecte în România, mobilizând pentru aceste proiecte peste 12 miliarde euro din alte surse de finanţare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Dezvăluiri despre începutul vieții politice al lui Gigi Becali: „Vadim l-a băgat în Parlament și apoi s-au certat! Nu poate să aibă un șef”
Capital.ro
Regulă pentru șoferi. Defectul care poate duce la respingerea mașinii la ITP. Ce spune legea despre parbriz
Playtech.ro
De ce geamurile moderne au un punct negru într-un colț. Detaliul observat de puțini
Adevarul
De la iluzia „mai bogați ca ungurii”, la coada UE. Austeritatea lui Bolojan, comparată cu „Epoca de Aur”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România