Lucian Heiuş, preşedinte ANAF: „Un şmecher care obţine bani de pe reţelele de socializare, ar trebui să declare şi să plătească impozit”

Şeful ANAF, Lucian Heiuş a declarat duminică, despre cei care câştigă bani din reţelele de socializare, că sunt multe milioane de lei pe care ANAF le-a luat anul trecut de la cei care nu au declarat aceste venituri.
Filip Stan
16 ian. 2023, 13:52
Lucian Heiuş, preşedinte ANAF:

Lucian Heiuş, preşedintele ANAF, a precizat că în luna mai, când se depune declaraţia unică, toate persoanele care au venituri din activităţi pe reţelele de socializare trebuie să îşi declare veniturile pentru a fi impozitate.

„Pentru toţi cei care sunt români şi obţin venituri din aceste reţele de socializare, este mecanismul foarte clar, avem ghiduri, le pot vedea pe site-ul ANAF-ului ce trebuie să facă, practic, toţi cei care obţin venituri de pe reţelele de socielizare, în luna mai, când se depune declaraţia unică, trebuie să depună declaraţia unică pentru persoane fizice, dacă sunt persoane fizice, să îşi declare veniturile şi să îşi plătească impozitul pentru venitul obţinut”, a spus şeful ANAF, potrivit News.ro.

Heiuş a precizat că este un lucru foarte simplu şi normal. „Aşa cum un muncitor sau un miner care lucrează la mină Hunedoara i se reţine lună de lună impozit pe salariu, aşa şi, îl numesc un şmecher care obţine bani de pe reţelele de socializare ar trebui să declare şi să plătească impozit. Dacă nu face acest lucru, noi trebuie să îl prindem şi să îl impozităm cu penalităţile aferente” a mai declarat Lucian Heiuş.

Şeful ANAF a mai spus că ”foarte mulţi din cei pe care multă lume îi vede şi îi urmăreşte pe aceste reţele sunt oameni care de bună voie plătesc aceste impozite şi taxe, dar sunt şi alţii care nu au vrut să facă acest lucru şi mulţi dintre ei anul trecut şi-au luat milioane de lei ”. ”Sunt milioane de lei pe care le-am luat ca şi impozit, multe milioane de lei”, a mai precizat Heiuş.

Citeşte şi: Vouchere energie 2023, cum afli dacă primeşti bani de facturi de la stat. A apărut modelul de declaraţie pe propria răspundere DOCUMENT

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce gest a făcut Gigi Becali pentru fata unei artiste care a iubit Rapidul. Patronul FCSB a ajutat-o 8 ani de zile pe fiica Andei Călugăreanu
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Care este cel mai scurt zbor cu avionul din lume: leagă două insule şi este o necesitate pentru localnici
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A părăsit-o pe FCSB pentru Dinamo și a avut o revelație când a ajuns la noua echipă: ”Nu m-am simțit așa bine de când fac fotbal!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj