Lucian Mîndruță a spus adevărul despre Andreea Esca și succesul ei în televiziune: „Joacă un rol”

Lucian Mîndruță a vorbit recent despre Andreea Esca, colega lui de breaslă. Jurnalistul de 57 de ani o cunoștea pe celebra prezentatoare tv încă dinainte să ajungă la ProTV.
Filip Stan
15 oct. 2024, 09:25
Lucian Mîndruță a spus adevărul despre Andreea Esca și succesul ei în televiziune:

Lucian Mîndruță a ajuns la ProTV datorită Andreei Esca, în 1995. A lucrat acolo timp de opt ani, până în 2003, iar apoi a trecut la postul concurent, Antena 1, unde a stat șapte ani.

„Fiecare actor vrea să facă și el la un moment dat un film de Oscar. Fiecare prezentator vrea să prezinte și el jurnalul principal. Știam că la PRO nu aveam nicio șansă. Era cea mai bună prietenă a mea acolo, Andreea Esca și era și prea bună, iar la Antenă putea să fie liber”, a spus Lucian Mîndruță după plecarea la Antena 1, unde a prezentat știrile alături de Alessandra Stoicescu.

Citește și Monica Davidescu a făcut anunțul după 28 de ani de căsnicie cu Aurelian Temișan: „N-am ce să fac, așa merge mai departe”

Ulterior, în 2010, conducerea postului a decis să schimbe prezentatorii. „Au vrut să dea un refresh jurnalului. Au pus o față nouă și noi ne-am dat la o parte. În schimb, Andreea Esca continuă să prezinte de trei decenii știrile de la ora 19”.

Lucian Mîndruță, despre relația cu Andreea Esca

Lucian Mîndruță a fost întrebat, în cadrul emisiunii „40 de întrebări cu Denise Rifai”, ce are Andreea Esca și el nu. A avut de spus numai cuvinte frumoase la adresa colegei de breaslă. Deși e pasionat de televiziune, Mîndruță a recunoscut că nu putea să ajungă niciodată la nivelul Andreei Esca. În opinia lui, în spatele carierei de succes a prezentatoarei, de aproape 30 de ani, stă talentul.

Citește și Theo Rose, strigăt de ajutor! Vedeta face apel la mila oamenilor cu suflet mare: „I s-a descoperit o tumoare”

„Talent, Andreea Esca are talent. Eu n-am avut niciodată talent în a prezenta știrile. Ce vezi sau ce ai văzut atunci când prezentam știrile sau când vorbesc acum e în întregime imitația altora mai buni decât mine. Eu eram băiatul din spatele clasei, nu ridicam mâna neprovocat, nu ieșeam la tablă decât târât. Nu am fost niciodată extrovertit.

Andreea Esca vrea să fie peste tot în spațiul public, vrea să fie observată. Eu, mai degrabă, aș vrea să trec neobservat și să mă lase lumea în pace. Sunt mulțumit. Totuși iubesc meseria asta, îmi place, pentru că, până la urmă, la mine meseria a venit din faptul că eu am scris foarte multă poezie și puțină proză. Cumva am scris, eu am simțit nevoia să spun ce gândesc, dar n-am simțit nevoia să joc ce gândesc. Esca joacă și joacă un rol mare, de asta nu o să dispară prea curând.

Eu, în schimb, mă bazez pe ceea ce reușesc să imit la oamenii mai de succes decât mine. Ceea ce pot să fac este să scriu în continuare. De asta probabil și oamenii citesc pe pagina mea de Facebook ceea ce scriu. Eu nu prea sunt pe Instagram, nu prea pun poze, poate o pasăre prinsă în zbor, dar oamenii sunt acolo pentru ce scriu. Nu o să fiu niciodată Andreea Esca și am greșit insistând în meseria de prezentator. Da, am greșit. Îmi place foarte mult. E regretul meu că nu am prezentat știrile, dintr-un motiv foarte simplu: e ușor, e plăcut, e frumos să fii celebru și bogat, dar pe de altă parte e o greșeală pentru mine, deoarece nu sunt făcut să fiu asta”, a declarat Lucian Mîndruță.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Diandra Doris, fosta ispită de la Insula Iubirii, pe mâna esteticianului! La ce intervenție a apelat
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cine este și cum arată soția lui Mirel Rădoi. Viviana este o prezență extrem de discretă în spațiul public
Capital.ro
Traian Băsescu avertizează: Pe 28 septembrie, Putin și ai lui pot fi la granița României
Playtech.ro
Ce poţi face dacă eşti nemulţumit de animalele din curtea vecinului? Cadrul legal
Adevarul
Val de reacții după ce o femeie a fost agresată verbal în Cluj pentru că vorbea în maghiară la telefon
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Filmul măcelului din Craiova. De la ce ar fi pornit bătaia mortală. Martorii fac declarații șocante: „Este plin de sânge”
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Vacanța de iarnă din anul școlar 2025-2026. Surpriză pentru elevi și profesori 
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor