Ludovic Orban, anunţ de ultimă oră pentru pensionari

Ludovic Orban, despre Casa de pensii: Visul meu este ca în maximum un an să nu mai fie nevoie de sedii fizice/ Oamenii nu vor mai trebui să piardă vremea, timpul şi nervii în faţa unor funcţionari care multe ori nu au chef să-i servească
Romania TV
19 sept. 2020, 08:30
Ludovic Orban, anunţ de ultimă oră pentru pensionari

Premierul Ludovic Orban reclamă că fosta guvernare PSD a desfiinţat sediul Casei de Pensii din Oneşti pentru că „nu le convenea conducerea celor de la PSD”. El spune că va discuta cu ministrul Muncii pentru reînfiinţarea filialei acestei instituţii la Oneşti şi adaugă că îşi doreşte ca, în maximum un an, să se ajungă la informatizare pentru ca cei care îşi depun dosarele de pensionare să nu mai „piardă vremea, timpul şi nervii în faţa unor funcţionari care multe ori nu au chef să-i servească”.

Prezent sâmbătă dimineaţă la Oneşti, unde a participat la un miting electoral, premierul Ludovic Orban a afirmat că a fost rugat să facă demersuri pentru redeschiderea filialei din Oneşti a Casei de Pensii din Bacău pentru ca locuitorii să nu mai fie nevoiţi să se deplaseze distanţe lungi pentru depunerea dosarelor de pensionare.

Violeta Alexandru îi cere scuze pensionarei din Alba care a încasat timp de 16 ani o pensie mai mică decât trebuia

„Am întrebat de ce au luat Casa de Pensii de aici, de ce să bată drumul toţi cei care vor să-şi depună dosare de pensionare, să bată drumul până la Bacău? Că nu le convenea conducerea celor de la PSD, ăsta a fost motivul”, a afirmat Ludovic Orban.

Premierul a precizat că va discuta cu ministrul Muncii, Violeta Alexandru, pentru ca sediul Casei de Pensii să fie reînfiinţat la Oneşti.

„Visul meu este ca în maxim un an de zile să nu mai fie nevoie de sedii fizice unde să te duci cu hârtii, cu dosare, ci totul să se poată face online, platformele să fie interoperabile. Sunt convins că aşa se va întâmpla şi că oamenii nu vor mai trebui să stea pe la cozi, să întocmească dosare, să piardă vremea, timpul şi nervii în faţa unor funcţionari care multe ori nu au chef să-i servească”, a adăugat şeful Executivului.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Incredibil! Echipa națională a fost suspendată de propriul Guvern!
Capital.ro
Bani pe lângă pensie pentru peste 400.000 de români. Cine primește indemnizații. Date de la Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP)
Playtech.ro
Ce compensații trebuie să primească salariații care lucrează în zilele declarate libere: ce scrie exact în Codul Muncii
Adevarul
Haos de Revelion în Amsterdam: violențe fără precedent, doi morți din cauza artificiilor și biserică mistuită de flăcări
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Gigi Becali, criză de râs în direct la TV: ”Leșin când te aud. Zic: «Ia uite, bă, nebunul»”
MediaFlux
Mercur intră în Capricorn pe 1 ianuarie 2026. Cele trei zodii care vor fi afectate de acest eveniment astrologic
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend