Ludovic Orban: „Când va fi necesară decizia carantinării, o vom lua”. Ce spune de starea de urgenţă

Premierul Ludovic Orban a declarat că autorităţile vor aplica în continuare carantinarea unor localităţi atunci când o astfel de decizie va fi necesară şi a reafirmat că numărul de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 va scădea prin respectarea măsurilor de protecţie sanitară.
Romania TV
21 oct. 2020, 13:19
Ludovic Orban:

Declaraţiile au fost făcute la finalul vizitei efectuate la Uzina Dacia de la Mioveni, întrebat de presă cum s-ar putea acţiona pentru a se înregistra o scădere a cazurilor de COVID-19.

„Foarte simplu, prin respectarea măsurilor de protecţie sanitară. Aşa cum am văzut, de exemplu, aici (la Uzina Dacia din Mioveni – n.r.), măsuri extrem de riguroase şi care sunt urmărite constant, aplicarea acestor măsuri este urmărită constant. Practic, depinde de fiecare dintre noi să se protejeze prin măsurile care sunt recomandate de autorităţi şi, evident, pentru noi să punem în aplicare toate deciziile care reduc riscul de răspândire care sunt prevăzute în legislaţia în vigoare”, a spus Ludovic Orban.

Întrebat în ce măsură se are în vedere carantinarea unor localităţi sau zone, premierul a explicat: „Cu siguranţă, deja, s-au şi luat decizii de carantinare a unor sate, a unor localităţi”.

„Şi, când va fi necesară decizia de carantinare, o vom lua”, a adăugat Orban.

Despre o eventuală revenire la starea de urgenţă, premierul a precizat: „Mi s-a pus în mod frecvent această întrebare legată de starea de urgenţă, noi am prevăzut un set de măsuri care se iau în funcţie de rata de incidenţă, de indicele de răspândire a virusului”.

„În Bucureşti, de exemplu, şi în alte oraşe mari, cum este Cluj, cum este Iaşi, Târgu Mureş, s-au adoptat măsurile care sunt prevăzute în legislaţie şi în hotărârea de Guvern privitoare la prelungirea stării de alertă: obligaţia portului măştii, inclusiv în spaţii deschise, derularea învăţământului în sistem online. De asemenea, închiderea anumitor tipuri de activităţi, teatre, cinematografe, restaurante, cafenele, sunt măsuri prevăzute tocmai pentru a reduce riscul de răspândire. Odată implementate aceste măsuri avem convingerea că vom reduce numărul de persoane care se îmbolnăvesc”, a mai afirmat Orban.

Citeşte şi: Bucureştiul are cele mai multe infectări cu SARS-CoV-2 în 24 de ore. În ce judeţe s-au format FOCARE de COVID

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat miercuri 4.848 de noi cazuri de infectare cu SARS-COV-2 – cel mai mare bilanţ zilnic de la declanşarea pandemiei – numărul total al îmbolnăvirilor ajungând astfel la 1191.102. În ultimele 24 de ore a fost prelucrate 37.025 de teste. De asemenea, s-au înregistrat şi 69 de decese, bilanţul fiind de 6.065. În prezent, 766 de persoane sunt internate la Terapie Intensivă. Bucureştiul, care a trecut duminică de pragul de 3 în ceea ce priveşte incidenţa cumulată a cazurilor din ultimele 14 zile raportate la mia de locuitori, înregistrează o creştere a acestui indicator, la 3.25.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Alexandru Tudor, împuşcat la Revoluţia din 1989: „A fost la un pas de paralizie!”. Cum i s-a schimbat viaţa
Capital.ro
Doliu fără margini. România a pierdut un mare artist și profesor după Crăciun: Dascăl plin de pasiune, artist sensibil și om dedicat
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Luna intră în conjuncție cu Saturn pe 29 decembrie 2025. Cum influențează acest fenomen astrologic fiecare semn zodiacal
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend