Ludovic Orban, despre amenzile din timpul stării de alertă. „Cine nu respectă regulile, deocamdată riscă o mustrare”

Premierul Ludovic Orban a anunţat, vineri, că oamenii care nu respectă regulile impuse în timpul stării de alertă vor primi o mustrare de la forţele de ordine. Şeful Executivului a explicat că va fi desfăşurată o campanie de largă informare a cetăţenilor despre aceste reguli, iar cine nu le respectă va fi amendat.
Romania TV
15 mai 2020, 12:54
Ludovic Orban, despre amenzile din timpul stării de alertă.

Întrebat în Sebeş, judeţul Alba, ce sancţiune riscă oamenii care nu respectă regulile impuse de Comitetul Național pentru Situații de Urgență în perioada stării de alertă, Ludovic Orban a precizat: „Deocamdată riscă o mustrare, un avertisment”.

„Îi îndemn pe cetățenii români să respecte toate regulile, toate normele pe care le-am stabilit, că nu le-am făcut că așa am vrut noi. Toate aceste norme sunt instituite nu doar în România, ci în foarte multe țări tocmai pentru a apăra sănătatea și viața oamenilor, pentru a reduce riscul de răspândire al virusului.

Sigur vor fi sancțiuni. Și acum avem bază să dăm amenzi. Trecem la niște reguli hotărâte de Comitetul Național pentru Situații de Urgență care sunt impuse prin ordine comune ale ministrului Sănătății cu miniștri de resort din toate domeniile pe care le coordonează.

Toate regulile trebuie transmise către cetățeni în cadrul unei campanii largi de informare corectă. După ce oamenii ajung să cunoască aceste reguli, cine nu le va respecta va fi amendat”, a explicat Ludovic Orban, conform Digi24.

România a intrat în stare de alertă pentru 30 de zile, începând de vineri, 15 mai.

STARE DE ALERTĂ ÎN ROMÂNIA. Ce restricţii se menţin după 15 mai. MAI a explicat noile MĂSURI pentru prevenirea infectării cu COVID-19

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Cum putea ajunge Mircea Lucescu manager general la Universitatea Craiova! Discuţiile purtate cu Mihai Rotaru, dezvăluite de Horia Ivanovici
Capital.ro
Se dau lunar 3.168 de lei de la stat pentru tineri. Nicușor Dan a semnat decretul. Românii care vor beneficia
Playtech.ro
Cât este litrul de carburant în Bulgaria. Mulți români trec granița pentru a face plinul: 'Merită?'
Adevarul
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
PAPARAZZI Mobilizare de grad 0 în familia Lucescu! Răzvan și fiul său, Matei, misiune contracronometru pentru hainele de înmormântare ale marelui Il Luce FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj