Ludovic Orban, la România TV: „PSD a promis pensii mai mari cu 40% ca să câştige alegerile”

Premierul Ludovic Orban a declarat duminică seara, într-o emisiune televizată, că şi-ar dori o pensie decentă pentru mama sa, însă aceasta "trebuie crescută atât cât se poate", precizând că important să nu se creeze iluzii.
Marius Neagu
22 dec. 2019, 20:04
Ludovic Orban, la România TV:

„Îmi doresc pentru mama mea să aibă o pensie decentă şi mi-aş dori să o cresc cât de mult, dar trebuie crescută atât cât se poate. Are o pensie după o viaţă de muncă care nu e la nivelul la care s-ar fi aşteptat. Dar, sigur, suntem doi fraţi care o ajutăm.

Problema e să nu se mai creeze iluzii. Aceste iluzii care se creează până la urmă provoacă nişte şocuri psihologice, până la urmă duc la pierderea încrederii oamenilor pentru că li se creează aşteptări pentru care nu există fundament în realitate. Eu nu pot să uit niciodată cum ieşea domnul acela la tablă, ziceai că e Moş Crăciun, curgea lapte şi miere pentru toţi, avea de toate pentru toţi. Pentru oamenii de afaceri zero impozit pentru cei cu venituri sub 2.000. Unde sunt? Că sunt impozitate în continuare şi nu poate nimeni să nu le impoziteze pentru că nu e corect„, a declarat Orban, la România TV.

Citeşte şi Ludovic Orban, la România TV: „Le spun mincinoşilor că nu am tăiat bani de la sănătate”

El a precizat că promisiunile liderilor PSD privind creşterea pensiilor au fost făcute pentru câştigarea alegerilor.

„De ce s-au apucat ei scoată din burtă, ‘mărim de la 1 iulie 2019 cu nu ştiu cât’, după aia, ‘mărim de la 1 septembrie cu nu ştiu cât’? De ce au hotărât să crească de la 1 septembrie 2020 cu 40%, care este un procent uriaş?

Dacă orice om politic, în orice ţară civilizată din lumea asta s-ar duce şi ar spune că creşte pensia cu 40%, lumea ar râde de el, nu l-ar crede nimeni pentru că ei au educaţie economică, ei ştiu foarte bine că nu poţi să suporţi. Deci ei au pus această creştere ca să câştige alegerile, să fim foarte limpezi. Dacă se măreşte de la 1 septembrie, se plăteşte în octombrie, adică înainte de vot. Asta a fost calcul politic electoral cinic„, a mai spus premierul.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Ce mănâncă zilnic Nadia Comăneci. Preparatul adorat de milioane de români la care a renunțat regina de aur a gimnasticii mondiale
Capital.ro
Prima de stabilitate în România. Cetățenii care pot primi 1.250 lei lunar. Condițiile obligatorii pentru a beneficia de bani
Playtech.ro
Ţara europeană în care oamenii îşi pierd casele din cauza amenzilor de circulaţie. Datoriile la stat îi lasă pe cetăţeni fără locuinţe
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Hagi, revoluție la echipa națională! Ce plan are: a făcut deja anunțul
MediaFlux
Cuba Gooding Jr. în România alături de Codin Maticiuc! UPDATE: Actorul a ajuns la Parlament după ce a vizitat șantierul noului spital IMAGINI FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR