Ludovic Orban: Nu candidez la funcţia de preşedinte PNL pentru glorie personală

Conducerea PNL va trebui să învețe din nou să își asculte și să își respecte membrii de partid, a afirmat duminică liberalul Ludovic Orban.
Filip Stan
02 apr. 2017, 14:06
Ludovic Orban: Nu candidez la funcţia de preşedinte PNL pentru glorie personală

„Este o vorbă care spune ‘unde nu-i cap, vai de picioare’. Din fericire, în PNL au început alegerile. Din fericire, membrii PNL sunt chemați să ia destinul partidului în mâna lor. (…) Candidez la funcția de președinte al PNL nu pentru glorie personală, nu pentru a câștiga avantaje în plan personal, ci dintr-un profund sentiment de datorie morală față de PNL. Sunt unul dintre membrii PNL care are capacitatea de a oferi Partidului Național Liberal ceea ce merită. PNL are nevoie de caracter, de o identitate clară de dreapta, are nevoie în mesajul public de forță și credibilitate, de unitate, dar nu clamată ci reală, născută din înțelegerea obiectivelor pe care le avem. PNL mai are nevoie ca decizia în partid să revină membrilor, să nu se mai ia doar în cercuri restrânse la București, ci cu participarea fiecărui membru important, a fiecărei organizații locale. Conducerea PNL trebuie să învețe din nou să își respecte membrii de partid, să îi asculte, să țină cont de ceea ce spun membrii, și mai ales să asigure un cadru în care fiecare să poată face carieră în partid — bazată pe efort, merit și rezultate”, a declarat Ludovic Orban, citat e Agerpres.

El a mai spus că după data de 17 iunie, când vor avea loc alegerile pentru conducerea partidului, PNL va avea doar două variante: ”în sus sau în jos”.

”Dacă mergeți pe mâna mea, PNL va merge în sus și va avea șansa să redevină cu adevărat ceea ce merită să fie, cel mai puternic partid din România”, a susținut Ludovic Orban.

Liberalul a fost prezent duminică la Conferința județeană de alegeri a PNL Neamț.


DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Ce a făcut DIICOT după ce ”româncele lui Epstein” au primit zeci de mii de dolari de la prădătorul american. Ce spune Alex Florența
Capital.ro
Interzicerea cumulului pensiei cu salariul. Pensionarii care ar putea avea veniturile cu 85% mai mici
Playtech.ro
Unele benzinării ar putea rămâne fără carburanţi, iar scumpirile bat din nou la ușă. Ce prețuri au benzina și motorina azi, 29 aprilie
Adevarul
Caz fără precedent. Tânăr salvat după ce un oncolog a efectuat o operaţie pe cord deschis în mijlocul străzii
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Hagi, revoluție la echipa națională! Ce plan are: a făcut deja anunțul
MediaFlux
Scandal în domeniul reciclării din Republica Moldova! Companii importante cer mai multă transparență Guvernului privind adoptarea Sistemului de Depozit pentru Ambalaje (SDA)
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR