Lupta pentru putere în PNL, dintre Cîţu şi Orban, se înteţeşte: „O să fie uşor să-mi conving colegii din PNL” versus „Am fost de cel puţin 15 ori în fiecare filială”

Premierul Florin Cîţu şi preşedintele PNL şi al Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban, sunt cei doi candidaţi anunţaţi, momentan, pentru funcţia de preşedinte al liberalilor, alegerile urmând a avea loc la congresul partidului, stabilit a avea loc pe 25 septembrie.
George Russo
17 iun. 2021, 16:48
Lupta pentru putere în PNL, dintre Cîţu şi Orban, se înteţeşte:

Premierul Florin Cîţu a afirmat că a convins întreaga Românie să fie premier şi pe partenerii de coaliţie să îl susţină pentru această funcţie, astfel încât consideră că este mai simplu să îşi convingă colegii de partid să îl sprijine pentru a prelua funcţia de preşedinte al PNL de la Ludovic Orban.

În acelaşi timp, preşedintele Partidului Naţional Liberal, Ludovic Orban, a declarat joi, într-o vizită pe care a făcut-o în Ialomiţa, că se împlinesc patru ani de când a fost ales preşedinte al PNL, interval de timp în care a fost prezent de cel puţin 15 ori în fiecare filială PNL din ţară.

„Am discutat şi partea politică. Vă daţi seamă, cred că am convins o Românie să fiu prim-ministru, să fiu susţinut de coaliţie, cred că este mai simplu să conving nişte colegi să mă susţină la preşedinţia PNL. Tot am venit aici să fiu aproape de ei, pentru că am venit să le prezint puţin despre PNRR, despre fonduri europene, despre buget, surse de finanţare”, a declarat Florin Cîţu, întrebat joi la Alba Iulia cum îi va convinge pe colegii din partid să îl voteze la şefia PNL.

El a mai spus că liberalii trebuie să ştie şi ei că România are această oportunitate de a investi bani în următorii ani.

Cîţu mizează pe banii din PNRR, Orban pe susţinerea candidaţilor la alegerile locale parţiale

„Astăzi se împlinesc patru ani de când am fost ales preşedintele PNL. În aceşti patru ani, am fost în fiecare filială de cel puţin 15 ori. Şi nu numai în capitale reşedinţe de judeţ. Şi astăzi am mers prin judeţul Ialomiţa, am mers puţin pe jos, îmi place să fac campanie, îmi place să vorbesc cu oamenii, să ascult oamenii şi să transmit mesajele PNL”, a declarat Orban.

Liderul PNL a precizat că, de la începutul campaniei pentru alegerile interne din partid, a fost în peste 20 de judeţe şi că încearcă să îmbine campania pentru alegerile din interiorul PNL cu cea pentru alegerile locale din 27 iunie.

„De la începutul campaniei, am fost în peste 20 de judeţe. Acum, de două săptămâni, îmi coordonez deplasările în funcţie de alegerile locale, pentru că avem alegeri locale pe 27 iunie în 34 de localităţi. Îmi coordonez deplasările în aşa fel încât să îmbin susţinerea candidaţilor PNL în localităţile unde avem alegeri pentru primar cu campania pentru congres”, a spus Orban, conform Agerpres.

Ludovic Orban a participat joi, în judeţul Ialomiţa, la acţiuni de campanie în localităţile Ion Roată şi Gura Ialomiţei, unde au loc alegeri locale parţiale pe 27 iunie.

Citeşte şi: Andrei Caramitru îl demolează pe Nicuşor Dan: „Ridicol. Penibil. Rezultatele sunt sub Firea, acum catastrofa e mult mai mare. Sunteţi varză, habar nu aveţi ce să faceţi”

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Ce lovituri fabuloase pregătește Dan Șucu la Rapid. Transferurile care îi pot face campioni pe giuleșteni
Capital.ro
Schimbare importantă pentru întreținerea la bloc. Cum vor plăti în continuare proprietarii costurile. S-a decis în Parlament
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Iisus la doză. Cum au ajuns mesajele creștine să fie folosite pentru promovarea băuturilor energizante
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți