Lupte grele în Siria, peste 60 de morţi într-o singură bătălie

Forţele regimului sirian au reluat controlul asupra unei localităţi din nord-vestul Siriei, primul câştig teritorial din provincia Idleb, unde luptele s-au soldat duminică cu 61 de morţi, transmite AFP.
Filip Stan
12 aug. 2019, 03:31
Lupte grele în Siria, peste 60 de morţi într-o singură bătălie

Rachete antiaeriene ruseşti au fost lansate la începutul serii spre drone provenind din bastionul dominat de jihadişti deasupra bazei militare ruse de la Hmeimim în provincia alăturată Latakia, conform informaţiilor furnizate de Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDH) şi de televiziunea siriană.

Provincia Idleb din nord-vestul Siriei, alături de mai multe localităţi adiacente aflate de asemenea în mâinile jihadiştilor şi a câtorva grupări rebele din provinciile învecinate Hama, Alep şi Latakia sunt aproape zilnic, de mai bine de trei luni, ţinta bombardamentelor aeriene şi a artileriei regimului de la Damasc, sprijinit de aliatul său rus.

Conform celor spuse de Rami Abdel Rahmane, directorul OSDH, „forţele regimului au reluat în zori controlul asupra localităţii Al-Habit din sudul regiunii Idleb după lupte sângeroase împotriva grupării jihadiste Hayat Tahrir al-Cham (HTS, fosta-ramură siriană a Al-Qaida) şi a grupărilor rebele”.

„Este prima localitate reluată de regim în provincia Idleb de la începutul escaladării” de la sfârşitul lunii aprilie, a precizat directorul OSDH.

Agenţia oficială de presă siriană Sana a confirmat recucerirea Al-Habit, informând că ministrul sirian al apărării Ali Ayub s-a deplasat la faţa locului la solicitarea preşedintelui Bashar al-Assad.

În a doua parte a zilei de duminică, OSDH a informat că forţele regimului se apropiau de oraşul strategic Khan Sheikhun, cea mai mare localitate din sudul regiunii Idleb.

Controlul asupra Al-Habit permite regimului să strângă laţul în jurul localităţilor importante din nordul provinciei Hama, supuse în ultimele două zile unor bombardamente masive, a mai declarat Rami Abdel Rahmane.

Luptele de duminică au făcut 61 de victime: 21 din rândul forţelor regimului sirian şi 40 din cadrul HTS şi a grupărilor rebele. În ajun şi-au pierdut viaţa alţi 70 de luptători.

Totodată doi civili, dintre care un copil, au fost ucişi în raidurile aeriene siriano-ruseşti asupra sudului provinciei Idleb, conform OSDH.

Pe 5 august, după patru zile de armistiţiu, forţele regimului de la Damasc au reluat raidurile asupra provinciei Idleb, acuzând jihadiştii şi rebelii că au lansat obuze asupra unei baze a trupelor ruse din vestul Siriei.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Noul transfer al lui Meme Stoica la FCSB le-a fost prezentat jucătorilor. Exclusiv
Capital.ro
Doliu pe scena teatrului. A murit actrița care a făcut istorie. A fost o legendă, un nume de referință
Playtech.ro
Cât costă brazii naturali înainte de Crăciun. Sunt disponibili deja pentru precomandă, dar preţurile sunt mult mai...
Adevarul
Un inginer a explicat care este temperatura ideală pentru a încălzi locuința și a reduce facturile cu 15%
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Ea este Violeta, tânăra cu chip de înger care a murit la doar 20 de ani într-un mod GROAZNIC! Mama fetei își strigă acum durerea pentru copilul mult iubit, pe care l-a pierdut când nu s-ar fi așteptat vreodată: „Erai fericită că ți-ai luat permisul. Mi-ai
iamsport.ro
Banciu a distrus ”perla României” după eșecul cu Bosnia: ”Sinistru! Toți vedeau un star, o bijuterie, încercați să vedeți și răul, asta contează”
MediaFlux
Care e, de fapt, planul de apărare al României. Se convoacă CSAT
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume