Lupte grele în Siria. Turcia acuză încălcarea armistiţiului

Luptele nu încetează în Siria. Ministrul turc al Apărării, Hulusi Akar, a declarat vineri că forțele guvernamentale siriene încalcă un acord de încetare a focului în provincia siriană Idlib, negociat cu Rusia
Romania TV
17 mai 2019, 18:56
Lupte grele în Siria. Turcia acuză încălcarea armistiţiului

Rusia sprijină forțele loiale președintelui Bashar al-Assad, în timp ce Turcia a oferit asistență unor grupări rebele de-a lungul celor opt ani de război civil în Siria, însă Ankara și Moscova au cooperat pentru încetarea conflictului în zona de nord-vest a țării. În ultimele săptămâni, însă, violențele au crescut în intensitate în Idlib.

„Regimul nu își respectă promisiunile în legătură cu încetarea focului în regiune, în ciuda faptului că există un acord în acest sens”, a declarat ministrul turc al Apărării, Hulusi Akar. El a adăugat că intensificarea violențelor din zonă ar putea duce la o catastrofă umanitară. „Acordul de la Soci (prin care Turcia și Rusia au agreat să inființeze o zonă tampon în Idlib, n.r.) prevede o încetare a focului și asta ne dorim”, a adăugat el.

Ministerul turc al Apărării a anunțat că un grup de lucru format din reprezentanți ai Turciei și Rusiei s-a reunit joi la Ankara pentru a discuta despre situația din Idlib.

Atac cu RACHETE asupra unei tabere de refugiaţi din Siria: Cel puţin 10 persoane au murit, iar alte 30 au fost rănite

Cel puţin zece civili au fost ucişi, iar alţi 30 au fost răniţi în Siria, în urma unui atac cu rachete care a vizat o tabără de refugiaţi palestinieni, anunţă Agenţia Naţiunilor Unite pentru Asistenţă Umanitară, citată de Reuters.

Atacul a vizat tabăra de refugiaţi din Neirab, situată în apropierea oraşului Alep. „Printre persoanele ucise figurează patru copii, cel mai mic având doar şase ani. Unii răniţi sunt în stare critică”, a comunicat Agenţia ONU pentru Asistenţă Umanitară.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă un șnițel de pui cu cartofi prăjiți la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Prețul e foarte bun pentru mulți români
Capital.ro
Plăcuțele de înmatriculare care expiră. Proprietarii trebuie să le înlocuiască până în martie 2026
Playtech.ro
Locuitorii unei comune din România, impozit de 10.000 de lei pe locuinţe. Sunt de 30 de ori mai mari ca în alţi ani, acuzaţiile cetăţenilor
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Anunț de ultimă oră despre taxe și impozite în 2026. Promisiunea premierului Bolojan pentru români
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil