Lupte între forţele de ordine şi extracomunitari într-o tabără de iigranţi din Bulgaria

Mii de imigranţi au atacat membri ai forţelor de ordine şi au provocat incendii într-o tabără de solicitanţi de azil din sudul Bulgariei, la două zile după izolarea centrului din cauza riscului epidemic, relatează site-ul Novinite.com.
Alina Costache
24 nov. 2016, 20:41
Lupte între forţele de ordine şi extracomunitari într-o tabără de iigranţi din Bulgaria

Imigranţii din tabăra situată în oraşul Harmanli au incendiat mobilier şi au atacat forţele de ordine cu pietre şi sticle incendiare. Poliţia a ripostat cu tunuri de apă.

Circa 2.000 de imigranţi protestează faţă de izolarea epidemică a taberei şi cer deschiderea frontierei Bulgariei cu Serbia.

„Violenţele au izbucnit joi după-amiază, dar situaţia este sub control. Au loc negocieri”, a transmis Ministerul bulgar de Interne.

Citeşte şi Marea Britanie: Theresa May face presiuni pentru un acord privind statutul imigranţilor din UE

 Săptămâna trecută, mii de imigranţi afgani au protestat în tabăra din oraşul Harmanli după ce presa a relatat că locatarii ar avea boli de piele transmisibile. Protestatarii au cerut închiderea taberei, dar autorităţile au dispus instituirea stării de carantină.

Agenţia bulgară pentru Refugiaţi a transmis că informaţiile privind riscul epidemic sunt false.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Ce înseamnă când te trezești dimineața cu urme de pernă pe față. Explicația care te va uimi
Capital.ro
Mașinile diesel care urmează să fie interzise. Li se va ridica dreptul de circulație. Decizie UE
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Român delegat la o secție de votare din Anglia: „Voturile s-au cam împărțit frățește. Se pot întâmpla anumite măgării”
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cum influențează numerologia ziua alegerilor de 4 mai 2025
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
E ȘTIREA NOPȚII: Diaspora face istorie Surprizele sunt uriașe
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se majorează de la 1 iunie. Cei care stau la curte achită obligatoriu în fiecare lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Stare de urgență într-un oraș de la Marea Neagră
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Ce înseamnă exact cuvântul ”președinte”. Un termen cu multe semnificații
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile