Măcel în Congo. Peste 50 de civili au fost uciși într-un atac cu arme de foc și macete

Războiul civil din Congo este străin de orice limită ori convenție. Peste 50 de civili au fost uciși într-un atac cu arme de foc și macete.
Irina Dumitrescu
12 feb. 2025, 15:49
Măcel în Congo. Peste 50 de civili au fost uciși într-un atac cu arme de foc și macete

Cruzimea nu are limite. O demonstrează războiul civil din Congo, în care numărul victimelor a crescut cu cel puțin 50.

Mai mulți bărbați au atacat cu arme de foc și macete un sat din estul țării, unde au împușcat și decapitat cel puțin 50 de civili, au relatat martori ai cumplitului eveniment.

Printre cei decedați se numără 18 copii, a precizat agenția Reuters, citată de mediafax.

Militarii au ajuns în satul atacat după uciderea civilor.

Autorităţile din Congo au calificat atacul drept crime de război şi crime împotriva umanităţii.

Citește și Lasconi zice că acum e tobă de politică externă, după gafele de anul trecut. ”Acuma le dau lecţii! Iohannis, la jumătate din întrebările pe care le-am avut eu nu cred că putea să răspundă”

Războiul civil din această țară africană este purtat de militarii armatei guvernamentale, care se luptă cu gruparea rebelă M23 (”Mișcarea 23 Martie”), sprijinită de soldați rwandezi. Rebelii din M23 spun că apără drepturile minorității etnice Tutsi din Congo.

Conflictul dintre cele două tabere s-a intensificat în ultima perioadă, motiv pentru care comunitatea internațională a mărit frecvența apelurilor pentru încetarea ostilităților, pe fondul temerii că s-ar putea ajunge la un război regional.

În războiul civil din Congo au fost agrenați până de curând și aproape 300 de mercenari români ai lui Horațiu Potra, recrutați pentru a lupta de partea armatei guvernamentale.

Potrivit BBC, aceștia ar fi urmat să câștige circa 5.000 de dolari, însă, în urma unui asalt al rebelilor, au fost obligați să se refugieze la o bază de menținere a păcii a ONU, iar ulterior au fost repatriați.

Citește și Un român, autorul accidentului grav din Hamburg. Un om a murit şi 25 sunt răniţi

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Vezi live tragerea la sorți pentru turul 2 preliminarii Conference League și află cu cine joacă FCSB și CFR Cluj. Program complet, live blog de la tragere
Capital.ro
Giganții tehnologici lucrează pentru noi sau împotriva noastră? Răspunsul Google
Playtech.ro
Românii care pot circula fără centură în 2026. Lista completă a bolilor acceptate prin lege, aşa nu primesc amendă
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România se pot infecta
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece