Macron afirmă că UE are de ales între reformă şi ieşirea Franţei din blocul comunitar

Uniunea Europeană trebuie să se reformeze pentru a evita scenariul ieşirii Franţei din Blocul comunitar, a declarat Emmanuel Macron, candidat proeuropean la preşedinţia Franţei, care în turul doi de scrutin se confruntă cu eurosceptica Marine Le Pen.
Filip Stan
01 mai 2017, 07:17
Macron afirmă că UE are de ales între reformă şi ieşirea Franţei din blocul comunitar

„Sunt proeuropean, în cursul acestor alegeri am aparat constant ideea europeană şi politicile europene pentru că sunt de părere că aceste lucruri sunt extrem de importante pentru poporul francez şi pentru locul ţării noastre în contextul globalizării”, declarat Macron pentru postul britanic BBC.

„Dar în acelaşi timp trebuie să ne confruntăm cu realitatea, să ne ascultăm oamenii şi să înţelegem că acum sunt extrem de nervoşi şi nerăbdători, iar disfuncţionalitatea Uniunii Europene nu mai este sustenabilă”, a adăugat politicianul francez care candidează din partea organizaţiei civice În Mişcare! (social-liberală).

Reprezentanta formaţiunii populiste Frontul Naţional, Marine Le Pen, a afişat o atitudine făţiş eurosceptică în cursul campaniei electorale şi a promis că va convoca un referendum pe tema apartenenţei Franţei la Uniunea Europeană, după modelul Brexit, informează Mediafax.

Citeşte şi Preşedintele Hollande le cere francezilor să voteze cu Emmanuel Macron: „De dragul Franţei şi al Europei”

 „Aşadar, consider că mandatul meu va fi în acelaşi timp momentul pentru reformarea în profunzime a Uniunii Europene şi a proiectului european”, a declarat Macron, care a adăugat că ar fi o „trădare” dacă ar lăsa UE să continue ca în prezent.

„Şi nu vreau să fac asta. Pentru că în ziua următoare vom avea Frexit sau vom avea din nou Frontul Naţional”, a concluzionat candidatul.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Tragedie fără margini în fotbalul românesc! Fostul jucător al UTA-ei a murit la doar 43 de ani în timpul meciului Norvegia – Coasta de Fildeș
Capital.ro
Schimbare importantă pentru permisul de conducere. Cine trebuie să îl reînnoiască mai des
Playtech.ro
Temperatura ideală pentru aerul condiționat în zilele cu peste 40 de grade. Recomandarea medicului, aşa scazi şi factura la curent
Adevarul
Rezultate Evaluare Națională 2026. În ce județe s-au obținut mediile de 10. Sunt cele mai puține din 2011 încoace
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Ilfov, în urma furtunii de marți seară. Un copac a căzut peste mașina în care se afla
iamsport.ro
Doliu în fotbalul românesc! A murit Radu Mărginean, fostul jucător al celor de la CFR Cluj și UTA, la doar 43 de ani. Motivul decesului
MediaFlux
Putin își face baze militare la granița cu NATO. Dezvălurile serviciilor secrete de informații
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?