Madridul porneşte războiul împotriva papagalilor. Aceste păsări vor fi exterminate din capitala Spaniei

Municipalitatea din Madrid a început pregătirile pentru a extermina aproape întreaga populaţie de papagali Kramer şi Monk din oraş, specii invazive despre care consiliul local afirmă că reprezintă o pacoste pentru oameni şi o ameninţare pentru sănătatea publică.
Iulian Tudor
14 feb. 2020, 08:29
Madridul porneşte războiul împotriva papagalilor. Aceste păsări vor fi exterminate din capitala Spaniei

Peste 11.000 de exemplare, reprezentând 90% din populaţia totală de papagali din Madrid, vor fi sacrificate în cadrul acestui program, au anunţat oficiali guvernamentali. Exterminarea papagalilor madrileni, criticată de mai multe asociaţii care militează pentru drepturile animalelor, urmează să înceapă în octombrie şi va dura 23 de luni. Procedura vizează ţinerea sub control a numărului de papagali prin distrugerea cuiburilor, îndepărtarea ouălor şi capturarea atât a puilor, cât şi a adulţilor cu ajutorul unor plase şi a unor cuşti.

Eutanasierea etică a păsărilor va fi realizată folosind metode care nu contravin normelor de bunăstare a animalelor„, au anunţat reprezentanţii departamentului de mediu din cadrul Primăriei din Madrid.

Numărul papagalilor a crescut cu o treime în ultimii trei ani, iar aceste păsări au construit 4.400 de cuiburi în oraş în 2019, potrivit Consiliului Municipal, care este condus din luna iulie a anului trecut de o alianţă compusă din conservatori şi extrema dreaptă.

Citeşte şi Papagali valoroşi, de 100.000 de euro, confiscaţi de la un dezvoltator imobiliar şi scoşi la licitaţie în Dresda GALERIE FOTO

Papagalii construiesc cuiburi mari şi destul de grele, care riscă uneori să cadă din copaci şi, ocazional, în căderea lor, să rupă crengi care ajung pe trotuare şi pe carosabil, potrivit unor documente oficiale. Asociaţiile pentru protecţia animalelor neagă impactul negativ al acestor păsări asupra florei şi faunei locale şi au pus sub semnul întrebării tehnicile de capturare şi exterminare anunţate de Consiliul Municipal. Aceleaşi asociaţii au denunţat folosirea potenţială a gazării, o tehnică pe care o consideră plină de cruzime.

Partidul Animalist Împotriva Maltratării Animalelor (PACMA) este una dintre numeroasele organizaţii spaniole care au criticat decizia Consiliului Municipal, anunţată pentru prima dată în luna octombrie. O petiţie susţinută de PACMA, care cere stoparea acestei iniţiative, a fost semnată până în prezent de peste 32.000 de persoane.

Guvernul local a alocat pentru această operaţiune aproape 3 milioane de euro.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Ce va face Vlad Chiricheș după plecarea de la FCSB: “I-am propus, dar a refuzat!”
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
Când va avea loc următorul recensământ al populației în România. Declin demografic accentuat în ultimii ani
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile vor fi livrate cu întârziere în luna mai. Pe ce dată sunt virați banii pe card
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Consultările partidelor la Palatul Cotroceni. UPDATE Delegația PNL și PSD, discuții cu președintele Nicușor Dan
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara